Ondrej Vrábel (18) je najmladší držiteľ ocenenia Krištáľové krídlo. Jeho jedinečné Pinf Hry s logom prasiatka už roky pomáhajú pedagógom v špeciálnych školách a sociálnych zariadeniach.

Keď sme sa s Ondrejom stretli pred piatimi rokmi, bol to múdry, na svoj vek vysoký chlapec s veľkým záujmom o počítačové technológie a dobrým srdcom. Jeho mama má sesternicu Dášku s detskou mozgovou obrnou, ktorá je od Ondreja o sedem rokov staršia. Aj preto gymnazista zo Senice už ako 11-ročný začal programovať jednoduché počítačové hry, ktoré neskôr nazval Pinf Hry.

Ich účelom bolo pomáhať deťom s mentálnym postihnutím a so špeciálnymi potrebami ľahšie sa učiť písať, čítať, logicky uvažovať, rozoznávať farby, rozvíjať slovnú zásobu, matematiku a ďalšie zručnosti. Jeho nápad vtedy vzbudil veľký záujem doma i v zahraničí. Mnohí, ktorí vtedy s Ondrejom prišli do kontaktu prvýkrát, netušili, že ide o dospievajúceho chlapca. „Keď ma oslovili z projektu MasterClass s pozvaním do panelovej diskusie na tému e-games, napísali mi ako oslovenie ,vážený pán riaditeľ herného štúdia‘,“ rozprával nám vtedy Ondrej.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Spomedzi diskutujúcich bol suverénne najmladší – ako na väčšine odborných podujatí, na ktorých sa zúčastnil. Aj na stránke mal pri svojom kontakte poznámku: „Volajte mi, prosím, poobede, nezabúdajte, že som stále školák.“ Ondrej pri našom vtedajšom stretnutí pôsobil na svoj vek dospelo a vážne, no nechýbal mu zmysel pre humor. A ten rozhodne vekom nestratil. Keď sme sa nedávno stretli, už nás čakal v kaviarni na námestí v Senici. Spoza stolíka sa dvíhal pomerne dlho.

Počas piatich rokov, čo sme sa nevideli, narástol na neuveriteľných 204 centimetrov. Na poznámku „No, moje nervy!“ pohotovo so smiechom zareagoval: „Aj moje.“ Pridal veselú historku, ako si nedávno pri svojej výške zložito zháňal bicykel, ktorý by ho uniesol. A popri rozprávaní stihol pohotovo odtiahnuť vedľajšiu stoličku z chodníka, aby sa o ňu nepotkla prechádzajúca staršia pani. Hoci postavou dnes Ondrej vzbudzuje rešpekt, počas rozhovoru nás presvedčil, že vnútri zostal rovnaký, ako keď bol dieťa: ohľaduplný a vnímavý k potrebám iných.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
PRESTAŇTE NÁM KOMÁROM S TÝM REPELENTOM KONEČNE PIŤ KRV

Prinášame tie najlepšie vtipy z týždenníka ŽIVOT :)

Herec Pierce Brosnan s manželkou Cassandra Harris.

Prišiel o manželku aj dcéru: Život sa s predstaviteľom Jamesa Bonda nemaznal

Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia