Prečo nevidí, nikto netuší. Namiesto hľadania odpovedí sa však Ondrej Rosík (28) naplno vrhol do života. Rozhlasový redaktor s bielou palicou si zakladá rodinu a nemá obavy, že by sa o ňu nedokázal postarať.

Prvým prekvapením pre jeho rodičov bolo to, že sa narodil ako chlapec. Lekárske prognózy totiž hovorili o dievčatku. Druhé, už oveľa menej príjemné prekvapenie, prišlo po niekoľkých mesiacoch. Malý Ondrej nereagoval na zrakové podnety a očné vyšetrenie napokon potvrdilo nemilosrdný ortieľ.

„Doteraz pritom nikto nezistil, prečo nevidím. Z objektívneho hľadiska mám všetko vrátane sietnice či očného tlaku v poriadku. V lekárskych záznamoch mám zapísané – slepota neznámeho pôvodu,“ vysvetľuje mladý muž, ktorý rozoznáva iba svetlo a tmu.

Doteraz trvalý stav sa snažili jeho rodičia zvrátiť návštevami rôznych špecialistov a liečiteľov, no bezvýsledne. S blížiacim sa dátumom Ondrejovho nástupu do školy prišiel čas zmieriť sa s realitou.

Ostrý štart

Cez Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa Rosíkovci dozvedeli o existencii dvoch špecializovaných škôl pre deti s očnými chorobami – v Bratislave a v Levoči. Nakoniec sa rozhodli pre východ Slovenska.

Vtedy šesťročný chlapec tam nastupoval ešte len do škôlky, ďalších deväť rokov potom chodil domov do Jasenia nanajvýš každý druhý víkend. Bez sĺz sa to spočiatku, samozrejme, neobišlo.

Hoci okolitý svet spoznáva len cez dotyky, užíva si ho naplno.
Hoci okolitý svet spoznáva len cez dotyky, užíva si ho naplno.
Zdroj: Archív O.R.

„Nevedel som pochopiť, prečo som tak ďaleko od rodiny, a počítal som dni – kedy pôjdem domov. Ale viete, ako to na internátoch chodí. S pribúdajúcim vekom, kamarátmi a neskôr láskami sa vám odtiaľ nakoniec ani nechce odísť,“ zvykol si Ondrej postupne na nové prostredie.

Okrem Braillovho písma a ďalších predmetov sa v Levoči zdokonaľoval v praktických samoobslužných činnostiach, účinkoval v speváckom zbore, školskom rozhlase, hral na klavíri či recitoval, čo mu dalo základ do ďalšieho života.

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac