Príbehy

Čakal na deda? Psíka akoby niečo ťahalo k miestu, kde vyhasol život jeho pána

10.1. 2021 0:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock
Príbehy

Čakal na deda? Psíka akoby niečo ťahalo k miestu, kde vyhasol život jeho pána

10.1. 2021 0:00
Diskusia ()
Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock

Kazaj si sadol na chodník pri priechode pre chodcov a odmietal ísť ďalej. Bolo to tam, kde skončil jeho pán.

Môj milovaný dedo bol veľmi tvrdohlavý chlap. Najmä vo vzťahu k babke. Keďže to medzi nimi občas iskrilo a potreboval zrejme nejakú spriaznenú dušu, rozhodol sa priviesť si domov kamaráta. Štvornohého. Susedova sučka vrhla štyri štence a jedno skončilo u deda. Vzal si „chlapca“, dal mu meno Kazaj a stali sa z nich super kamaráti. Pes ho rešpektoval.

Keď podrástol, dedo ho brával na vychádzku po dedine. Rozprával sa s ním, ukazoval mu, kde čo je. Ale nikdy ho nevzal do krčmy, ktorá bola takmer oproti jeho domu. Keď sa z nej občas vrátil podnapitý a babka hundrala, neodpovedal jej, ale rozprával sa so psom. V jeden neskorý večer sa však stalo to, čo mu babka predpovedala – že raz, keď pôjde z krčmy domov cez frekventovanú cestu, niečo ho zrazí. Bránil sa, že vždy ide po priechode. Napriek tomu sa to stalo. Kazaj bol smutný a nepokojný. Sedával pri dverách na verande alebo v záhrade pri bránke a čakal pána. Prešli asi dva týždne od pohrebu a babka navrhla, aby som sa išiel so psom prejsť. Že to asi potrebuje, preto je nepokojný. Dal som Kazajovi obojok a vyšli sme von. Po pár metroch zastal a sadol si. Bolo to pri mieste, kde horeli kahance, ktoré tam zapaľovali dedovi kamaráti. Tam ho zrazilo auto a tam aj dodýchal.

Kazaj sa odmietal pohnúť. Vzpieral sa, keď som ho potiahol. Cítil azda dedov pach? Prinútil som ho ísť ďalej. Viedol ma trasou, ktorú poznal z dedových vychádzok. No cestou späť opäť „stvrdol“ pri priechode a mal som čo robiť, aby som ho dostal domov. Večer mi volala babka, že Kazaj ušiel. Preskočil plot, čo robil len vtedy, keď sučky mali svoje dni. Vtedy ho priväzovali na dvore. Vyšla von a našla ho sedieť pri tom smutnom mieste. Neviem, či tam pes nejako cítil deda. No viem, že ho tam niečo ťahalo. Ale čo? Asi pol roka trvali tieto psie vrtochy. Vyriešili to vodári, ktorí cestu tesne pred chodníkom rozkopali a vymenili potrubie. Pes stratil čuchovú stopu, ale v pamäti mu asi zostala. Vždy sa na tom mieste zastavil.

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
ŽIVOT 1951: Prvé pokusy s pestovaním citrusových kultúr u nás

Poklady z archívu: Neuveríte, čo exotické u nás chceli pestovať v roku 1951

Monika Beňová s partnerom Ľubošom v Starom Smokovci.

Pozrite ten luxus! MONIKA BEŇOVÁ si užíva partnerov apartmán v Tatrách

Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia