Jedna z najvýraznejších herečiek svojej doby Jana Oľhová (60) sa členkou Činohry SND stala až po päťdesiatke v septembri 2012. Vzhľadom na jej umelecké kvality možno trošku neskoro, ale predsa.

Jana Oľhová sa narodila 31. decembra 1959 na Myjave, kde bola silná tradícia ochotníckeho divadla. Prvá slovenská herečka Anička Jurkovičová pôsobila napríklad neďaleko v Sobotišti. Ochotníčkou však Jana nikdy nebola a prvýkrát verejne vystupovala až na svojej stužkovej. Ju aj jej brata, nebohého herca Mariána Geišberga (†64), k umeniu nasmerovala mama – učiteľka na základnej škole. Nepredpokladala však, že aj mladšia dcéra sa vydá rovnakou cestou ako jej starší súrodenec.

„Mama sa to dozvedela až pred prijímacími skúškami. Podľa mňa vôbec neverila, že ma zoberú. Prijala to tak poloúsmevne. A bola asi dosť prekvapená, že to nakoniec vyšlo,“ zaspomínala si na svoje začiatky v jednom z rozhovorov. Brat Maroš bol pre ňu vždy veľkým vzorom a ako viackrát zdôraznila, ak by nešiel na herectvo, ona sama by odvahu prihlásiť sa na VŠMU nikdy nenašla. Štúdium napokon absolvovala v roku 1982. Po škole si podala prihlášku do SND, no nevzali ju. Práve preto podpísala zmluvu s Radošinským naivným divadlom.

„Hneď potom som bola predvolaná k pánovi dekanovi, ktorému sa nepozdávalo, že idem do takého divadla,“ uviedla. Údajne nebolo dostatočne profesionálne pre herečku jej kvalít, ona však tieto tvrdenia odmietla. „S radošincami som hrala už počas školy, a tak bolo pre mňa prirodzené k nim ísť. Radošinské naivné divadlo bolo vtedy veľmi populárne. Strávila som tam krásne roky.“

Dielo

V roku 1982 absolvovala štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Začínala ako členka Radošinského naivného divadla, tri roky pôsobila v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene a v roku 1988 prišla do Martina. Od roku 2012 má stály angažmán v Slovenskom národnom divadle, spolupracuje však aj s ďalšími slovenskými divadlami. Za svoje výkony získala viacero ocenení.

 

Je držiteľkou Slnka v sieti za vedľajšiu úlohu vo filme Muzika (2007), kde hrala po boku svojho brata Mariána Geišberga. Cenou Dosky ocenili divadelní kritici jej herecký výkon v predstavení Mobil (2009). Cenu Literárneho fondu dostala za postavu Juany v inscenácii Don(a) Juan(a), za postavu Zuzy v inscenácii Skon Paľa Ročku a za postavu Faidry v inscenácii Faidra. V roku 2010 si vyslúžila Cenu Jozefa Kronera za najlepší ženský herecký výkon v inscenácii Mizantrop.

 

Na záverečnom ceremoniáli 8. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2012 v bratislavskom Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava získala Jana zvláštnu cenu poroty za pozoruhodný a rôznorodý herecký výkon v troch inscenáciách Reality snov, Kukura a November. Za postavu Žo Langerovej v hre Vtedy v Bratislave s podtitulom Môj život s Oskarom bola počas festivalu Divadelná Nitra v roku 2016 ocenená výročnou cenou za celoživotné dielo.

˃˃˃ Fotografie známej herečky nájdete v galérii. ˂˂˂

Nečakaný zvrat

Keďže sa podstatná časť jej života spája s divadlom, práve na tomto mieste jej doň vstúpil aj osudový muž, divadelný režisér Matúš Oľha (60). Po svadbe dostal manžel miesto režiséra v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Herečka tam potom pôsobila tri roky. Už ako trojnásobná mama sa však v roku 1988 stala členkou Slovenského komorného divadla v Martine, kam sa s rodinou presťahovali.

Práve na doskách martinského divadla zažívala obrovské profesionálne úspechy, o ktorých zvyšok Slovenska ani netušil. Neprekážalo jej to, ako matka šiestich detí nikdy netúžila po mediálnej sláve. O výbere svojho povolania nepochybovala. Vybrala si ho pre pestrosť života. Výčitky však často prichádzali pred premiérami, keď nebývala doma týždeň, niekedy aj dva.

V rozhovore, ktorý pred oslavou životného jubilea poskytla SND, povedala: „Herectvo mi vzalo množstvo večerov, keď som mohla byť doma so svojimi šiestimi deťmi. Poviem vám jednu príhodu za všetky. Často sme sa s deťmi hrávali tak, že sme si vymenili úlohy: dieťa – mama. Raz si moja Terezka zobrala kabelku, naparfumovala si zápästie a povedala: „Idem do divadla. Plač!“ A buchla dverami…“

˃˃˃ Fotografie známej herečky nájdete v galérii. ˂˂˂

Najmladšia dcéra sa jej narodila, keď mala 43 rokov. Na herečku dosť netypické, no o kariéru nikdy nemala strach. „Nechcem poučovať, ale keby niektoré ženy neboli tak veľmi zamerané na kariéru, tak by našli šťastie inde. Ale pravda je, že ja som mala miesto v divadle isté, takže som sa nemusela stresovať. Teraz je to možno iné, je ťažké udržať si prácu,“ skonštatovala. S deťmi si to zároveň vždy vedela zorganizovať. Samozrejme, že mala opatrovateľku, ale divadelné prázdniny s nimi trávila naplno.

Ani usporiadaný život a deti, žiaľ, neudržali herečkino dvadsaťročné manželstvo s režisérom Matúšom Oľhom. Keď mala jej najmladšia dcéra Eva rok, prišiel koniec a rozvod. „Bolo to veľmi nečakané,“ uviedla po rokoch Jana. Na výchovu detí ostala sama, hoci to tak nikdy nevnímala. „Nie som sama, lebo som s mojimi deťmi. Mne ostalo dosť veľké bohatstvo.“ Pri ich výchove zažila aj náročnejšie chvíle. Dokonca i také, keď neboli v domácnosti žiadne peniaze. Ako neskôr sama povedala, nakoniec sa to vždy nejako vyriešilo…

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Jiří Bartoš­ka

Išiel pod nôž: Český herec JIŘÍ BARTOŠKA (73) skončil v nemocnici. Čo sa mu stalo?

Prezývku Hafi dostal, pretože vedel dobre napodobniť štekanie psa.

Leopolda Haverla preslávili jedinečné pokrývky hlavy. Ako sa k nim dostal?

Jeho pastorácia bola dynamická, zaslúžil sa o vznik rádia Lumen, televízie Lux, Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odvážny biskup: ŠtB v roku 1978 rozhodla, že zväzok k jeho osobe uchová až do roku 2010

Ilustračná snímka

Sme dvaja a pritom akoby jedna bytosť. Cítime a myslíme rovnako...

Catherine Zeta-Jones & Michael Douglas

Sú spolu krásnych 20 rokov! Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas oslavujú výročie svadby

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia