Hudobný skladateľ po nejakom čase prehovoril o vzťahu so svojou sestrou. Čo túto kedysi nerozdeliteľnú súrodeneckú dvojicu rozhádalo a dokážu sa ešte uzmieriť? 

Presne dvadsať rokov uplynulo odvtedy, čo sa vzťahy medzi Helenou Vondráčkovou a jej bratom pošramotili. Legendárna umelkyňa sa totiž rozviedla s nemeckým hudobníkom Helmutom Sickelom (67). Po jeho boku žila takmer dvadsať rokov a po rozvode bola odhodlaná dať si na istý čas od mužského pokolenia pauzu. Ale láske sa rozkázať nedá. Netrvalo dlho a po stroskotanom manželstve sa Helena zamilovala až po uši. Na jednom zahraničnom zájazde futbalového tímu umelcov Amfora stretla o dvanásť rokov mladšieho Martina Michala (62) a bola ruka v rukáve.

Hoci by sa mohlo zdať, že išlo o idylické obdobie speváčkinho života, opak je pravda. Kým ona sa v náručí mladšieho partnera cítila opäť šťastná, jej rodinu nový člen vôbec nepotešil. Brat Jiří Vondráček Martina Michala vôbec neprijal a svoju sestru prosil, aby sa ho vzdala. Ona však urobila presný opak a dva roky po svojom zoznámení s Michalom, teda vo februári 2003, sa s ním na hrade Karlštejn zosobášila. Tým sa Helene pokazil nielen vzťah s bratom, ale aj s rodičmi.

Prečo sa to stalo, si dodnes nevie vysvetliť ani Helena, ani jej brat Jiří… Umelkyňa v relácii Intimní zpovědi pre redaktorku Radku Červinkovú v roku 2017 priznala, že ako rodina boli Vondráčkovci vždy veľmi súdržní, no svoju veľkú lásku prenášali aj do jej ľúbostných vzťahov. „Oni žili v neustálej obave, aby som netrpela, aby bolo všetko okej, ale asi to bola občas prílišná starostlivosť… Asi aj z toho dôvodu niekoľko vzťahov zahynulo. Nebolo to pri všetkých vzťahoch, ale v prípade niektorých z nich mali asi trošku podiel… Ale nechcem im ubližovať, oni to mysleli dobre,“ uviedla Helena zmierlivo. Možno práve na základe minulých skúseností si odhodlane povedala, že tentoraz bude za svoju lásku k Martinovi Michalovi bojovať a nedá sa ovplyvniť názormi vonkajšieho sveta, hoci by sa mohlo zdať, že to s ňou jej okolie myslí najlepšie, ako sa len dá.

Kto je Martin Michal?

Martin Michal sa do povedomia verejnosti dostal najmä vďaka spojeniu so svojou slávnou manželkou. Je známy tým, že sa nebojí púšťať do sporov s bulvárnymi médiami, a bol dôvodom Heleniných napätých vzťahov s viacerými kolegami a priateľmi zo šoubiznisu. Tí, ktorí sa s ním osobne stretli, ho však opisujú ako mimoriadne zdvorilého a slušného človeka. Povestný tieň pochybností však na jeho osobu vrhá to, že v polovici 90. rokov strávil sedemnásť mesiacov vo väzbe pre svoje podnikanie. O tomto „zážitku“ bez okolkov porozprával pre idnes.cz, no nič konkrétne neprezradil. Jedine to, že súd ho nakoniec oslobodil. Martin sa pre Helenu stal životnou láskou, jej brat mu však nevedel prísť na meno. Keď po opakovanej snahe, aby sa s ním rozišla, prišla svadba, z milovaných súrodencov sa stali nepriatelia.

Neporozumeli si

Pred pár dňami vo svojej 13. komnate na obrazovkách Českej televízie opäť po rokoch opísal spor s milovanou sestrou aj jej brat Jiří Vondráček. Ten má okrem bohatej hudobnej kariéry za sebou niekoľko hereckých počinov, pretože vyštudoval herecké konzervatórium. K popularite pomohol viacerým popovým hviezdam, okrem iných aj svojej dcére Lucii Vondráčkovej (41). Jeho životné úspechy sa však tak ako v živote mnohých ľudí striedali s pádmi a ťažkými chvíľami. Jeho dušu do dnešných dní ne­smierne ťaží práve nevyriešený spor so sestrou Helenou.

Medzi súrodencami je iba štvorročný vekový rozdiel a od útleho detstva vyrastali bok po boku. Ich najstaršia sestra Zdena totiž žila so svojím otcom, prvým mužom ich mamy. Vondráčkovci milovali hudbu, preto to mladých súrodencov ťahalo do týchto sfér. Najskôr rozbehli každý vlastnú kariéru, po Jirkových zdravotných problémoch sa však začali na koncertných pódiách stretávať. Netrvalo dlho a nadviazali spoluprácu. „Bolo to pekné obdobie. Zažili sme spolu krásne chvíle. Ľudia hovorili, že vďaka tomu peknému spojeniu brata a sestry sálalo na javisku veľa energie. To ma, samozrejme, tešilo,“ zaspomínal si Jiří Vondráček na ich spoločné začiatky.

„To bolo také normálne a vzájomné, že tam bola dôvera vo všetkých oblastiach. Nebolo to len v hudbe. Oni si boli skutočne blízki a absolútne si dôverovali. Ja som vedela, že Helena vie o mnohých veciach, a to isté aj Jirka. Nedonášali na seba. Boli to skrátka praví súrodenci,“ doplnila hudobníkova manželka, známa česká textárka a prekladateľka Hana Sorrosová (62).

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia