Augustín Mrázik (62) z Devína sa nedávno dal otestovať na PROTILÁTKY PROTI COVIDU-19, výsledok bol pozitívny. Je presvedčený, že ochorel už 15. februára, čo by posunulo začiatok epidémie na Slovensku na oveľa skorší termín.

Vo Francúzsku nedávno zistili spätnými testami výterov pacientov testovaných pôvodne na chrípku, že prvého chorého na Covid-19 nemali 24. januára, ako sa pôvodne domnievali, ale už 27. decembra. Rovnako Taliani pred pár dňami oznámili, že posúvajú dátum prvého zisteného ochorenia z 20. februára na 31. januára a zrejme objavia ešte skoršie prípady. Niečo podobné sa možno udeje aj na Slovensku.

Augustín Mrázik, podnikateľ a majiteľ známej značky ríbezľových vín z Devína, si myslí, že on ochorel na koronavírus už 15. februára, hoci prvý oficiálne zaznamenaný prípad na Slovensku bol až 6. marca. Nakazil sa od kolegu, ktorý ochorel od svojej 18-ročnej dcéry. Tá mala príznaky už koncom januára. Dievča si zrejme prinieslo vírus zo školy od spolužiaka, ktorý bol na lyžovačke v zahraničí. Ak je presvedčenie pána Mrázika pravdivé a zdroje nákazy by sa preukázali, na Slovensku bol koronavírus už v januári!

Čo si myslí odborník?

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, epidemiológ pôsobiaci v Česku

 

 

Viaceré krajiny v týchto dňoch spätne hodnotia, kedy sa u nich objavil prvý pacient nakazený koronavírusom, a posúvajú prvé prípady na skoršie dátumy. Je možné, že títo ľudia skutočne mali koronavírus ako jedni z prvých na Slovensku. Protilátky nemusia vzniknúť v dostatočnej miere, ak bol priebeh ochorenia ľahký, preto sa skutočne môže stať, že človek, ktorý prekonal koronavírovú infekciu, nemá po čase zistiteľné IgG protilátky. V Českej republike plošne testovali desaťtisíce ľudí, mnohí sa domnievali, že prekonali koronavírus. Ukázalo sa však, že protilátky malo len málo z nich.

Skolil ho v okamihu

Augustín Mrázik mal už počas svojho ochorenia podozrenie, že ide o nový koronavírus. „Korona mi už vtedy napadla, lebo deň pred ochorením mi prišiel balíček z Číny, ktorý mal prísť už na Vianoce. Nejaké správy o korone už vtedy boli. Ešte sme s manželkou o tom žartovali. Samozrejme, z neho som sa nemohol nakaziť, nemal by som príznaky hneď na druhý deň. Vtedy som to však ešte nevedel. Ak by som Covid-19 mal k niečomu prirovnať, bola by to veľmi hnusná chrípka. Zle som sa začal cítiť presne 15. februára, bola to sobota,“ spomína pán Mrázik. Príznaky nákazy koronavírusom síce vtedy ešte nepoznal, no sila a rýchlosť ochorenia ho prekvapili. „Na obed mi začalo byť zle a do 20 minút som ležal s horúčkou 39,6. Potil som sa, kašľal, soplil, bolela ma hlava a celé telo. Bol som strašne slabý, nevládal som prejsť ani na toaletu a viackrát mi bolo na vracanie, mal som pripravený lavór. Tri dni mi bolo príšerne.

Už od začiatku mi to sadlo na pľúca, cítil som, ako mi schádza infekcia tam dole. Mal som aj obavu, či to nie je zápal pľúc, preto som o pár dní šiel k lekárke. Pýtal sa som sa aj, či to náhodou nemôže byť koronavírus, odpovedala mi, že kdeže, a mávla rukou. Asi o desať dní mi však iná lekárka na vstupnej prehliadke počúvala pľúca a povedala, že to treba preliečiť, a dala mi antibiotiká,“ rozpráva pán Mrázik. O dva dni po ňom ochorela aj jeho manželka. „Ona mala ľahší priebeh. Ja som už vtedy mohol aspoň chodiť a trochu sa o ňu starať. Prvý víkend však bol taký strašný, že som vravel, že mi je na zomretie,“ konštatuje.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Kam na DOVOLENKU S DEŤMI? Aj na Slovensku máme atrakcie pre najmenších. Tu sú niektoré z nich

Populárne články
Na doskách SND účinkuje vyše 40 rokov.

Nemal uznanie od otca: MARTIN HUBA roky čakal na slová podpory od rodičov

Fedor Flašík a Monika Beňová

Odkaz tehotnej Beňovej: Dojatý Flašík prezradil, prečo s Monikou nemali vlastné deti

Ivana Beláková je pokrytá tetovaniami od svojich obľúbených tatérov. Považuje to za obdobu kúpy obrazu od maliara, ktorého štýl uznáva..

Slovenka z malej obce na Myjave dobýva Hollywood: Medzi tetovačmi patrí k svetovej špičke

Dara Rolins

Zarába ťažké tisíce! Z príjmov DARY ROLINS vám spadne sánka. Má to však svoju daň

Aneta Parišková

Aneta Parišková zvláda náročnú liečbu bravúrne: Aké budú výsledky?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Niagarské vodopády sú najväčšie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia