O MÁRII ŠNÁBELOVEJ (62) sme prvýkrát písali v ŽIVOTE pred pätnástimi rokmi. Jej muž v tom čase tragicky zomrel a ona zostala bez domova, sama s dvojičkami na vozíkoch. Teraz sa jej opäť zrútil svet.

Pani Mária sa nám nedávno po rokoch opäť ozvala. V hlase jej znelo zúfalstvo. „Dievčatá som musela dať do domova sociálnych služieb v Zemianskom Podhradí. Veľmi som ochorela a musela som ísť do nemocnice, nemohla som sa o ne starať. Som tu teraz sama, stále sama. Všetko na mňa padá, to sa nedá vydržať,“ hovorila trhano.

Obrátila sa na nás ako na niekoho, kto jej v minulosti pomohol. Začala nám rozprávať pokračovanie príbehu spred pätnástich rokov, ktorý vyvolal ohlas čitateľov Života z celého Slovenska. Vtedy, v roku 2005, nám do redakcie zavolala kamarátka pani Márie z Bziniec pod Javorinou, s ktorou sa zoznámila v nemocnici. Prosila nás, aby sme jej priateľku navštívili, pretože podľa nej je v hroznom stave a ak sa nič nestane, zostane na ulici s dvomi ťažko postihnutými deťmi na vozíkoch.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Káry plné bolesti

Keď sme za Máriou vtedy prišli, bol to naozaj smutný pohľad. Práve sa totiž snažila dostať svoje dve, vtedy 18-ročné dcéry, Zuzku a Katku dolu po schodoch z prvého poschodia von na ulicu. Denne platila 75 vtedajších slovenských korún mužovi, ktorý jej pomáhal zniesť vozíky s dievčatami dole po schodoch, aby mohla ísť s nimi aspoň na chvíľu von. Obe boli ťažko mentálne i fyzicky postihnuté a každú chvíľu sa niektorá z nich zviezla z vozíka hlavou dole. Pani Mária bola uplakaná, v čiernom a dva vozíky s deťmi naraz ťahala a tlačila ako káry plné bolesti. Rozprávať sme sa mohli len vonku. Mária bývala s deťmi a manželom v byte u svokry.

Vzali si však úver a jej manžel Vilo opravoval starý domček na kopaniciach, ktorý si kúpili. Bol skladník, no prišiel o prácu a zostal doma. „Nič čudné som na ňom nevidela. Zdal sa mi len zamĺknutý a nechutilo mu jesť. Na nič sa však nesťažoval. Do smrti si budem vyčítať, že som sa ho viac nepýtala, nenaliehala. Dnes už som si istá, že mal depresiu, mohli mu dať lieky a mohol tu byť s nami. Bol na nás veľmi dobrý a dievčatá mal rád. Katka sa dodnes vzpiera, kričí a plače, keď máme vojsť do kostola. Akoby sa hnevala na Boha, že ju tatino opustil,“ hovorila nám vtedy uplakaná žena. Jej muž sa totiž krátko pred naším stretnutím v júni 2005 obesil v garáži.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Princezná Diana a jej bývalý komorník.

Dianin bývalý komorník bol obvinený z krádeže jej vecí: Zastala si ho samotná kráľovná

Bonnie Tyler

Nikdy nie je neskoro: Neuveríte, čo sa BONNIE TYLER naučila v 69 rokoch

Viera Szijartová na JIS pľúcneho oddelenia pracuje dvanásť rokov.

Sestrička z kovidovej JIS pracuje v kuse od októbra: Vidím, ako sa dusia moji rovesníci!

Separ a Tina s deťmi.

Opäť spolu? SEPAR vzal TINU aj s deťmi na luxusnú dovolenku do Dubaja

Pavel Trávníček

Pavel Trávniček pochoval svokru: Mala iba 58 rokov

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia