Andrej Belák (24) z Levíc bol futbalista, rád chodil do posilňovne, pracoval ako elektrikár a miloval šoférovanie. Jeho život však úplne zmenila vážna infekcia.

S Andrejom a jeho rodičmi sa stretávame v rehabilitačnom centre ADELI v Piešťanoch. Tento rok je tam Andrej na rehabilitačnom pobyte už tretí raz. Na otázku, či mu rehabilitácia pomáha, Andrej horlivo prikývne.

„Veľmi. Ľavá noha ma už takmer poslúcha, vidíte, že iba trochu krívam. Horšie je to s rukou. Len ťažko do nej niečo uchopím, nemôžem vystrieť prsty,“ hovorí mladý muž.

„Koľko pív dnes ukážeš, kamarát?“ berie ho jeho otec Štefan okolo pliec. Andrej sa usmeje a snaží sa vystrieť tri prsty naraz. „Ukázať päť nám už ide, s tromi pivami je to horšie,“ snaží sa jeho otec žartovať, no potom dodá so stiahnutým hrdlom: „Je to ťažké.“

Andrejova mama Soňa sa pridáva: „Ja som šťastná, ak sa mu doma podarí olúpať vajíčko alebo niečo pomiešať varechou.“

Obaja sa naučili klásť pred syna len malé ciele. Je im jasné, že jeho cesta k zotaveniu bude dlhá a náročná.

Andrejovi sa na hlave tiahne jazva ako dlhá hrubá čiara, ktorá mu čiastočne deformuje tvár. Je to pripomienka ťažkej operácie, ktorú absolvoval pred tromi rokmi. Museli mu pri nej vybrať aj časť temennej kosti, ktorú napadla infekcia.

Obaja rodičia synovi pomáhajú zo všetkých síl.
Obaja rodičia synovi pomáhajú zo všetkých síl.
Zdroj: Miro Miklas

„Rok a pol žil s dierou v lebke, prekrývala ju len koža. Až potom mu mohli dať na to miesto implantát,“ hovorí Andrejov otec.

Bohužiaľ, stav jeho syna skomplikovali epileptické záchvaty, ktoré sa objavili pred rokom. Napriek liečbe prichádzajú raz či viackrát do mesiaca.

„Andrej tak veľmi túžil po aute. Stále si nejaké pozeral na internete a odkladal si každé euro,“ pozrie sa Soňa na syna. Andrej prikývne a v očiach sa mu jediný raz počas nášho rozhovoru objavia slzy. „Šoférovanie som miloval. To mi chýba asi najviac.“

Čakanie na výsledky

Na Andrejových fotkách z času pred ochorením je štíhly chlapec s vyšportovanou postavou. „Hovorievala som mu, že ho obdivujem, ako poctivo každý deň cvičí. Mne by sa to nechcelo,“ hovorí Soňa o ďalšej záľube svojho syna.

Veľmi rád mal aj futbal, hrával za rôzne dedinské kluby a levickí futbalisti sa mu neskôr snažili aj finančne pomôcť benefičným zápasom. Ešte niekoľko dní predtým, než sa začal Andrej cítiť zle, sa bol s otcom bicyklovať na Donovaloch. Belákovci potom odcestovali na dovolenku a Andrej zostal doma sám so sestrou Soňou.

Futbal bol kedysi Andrejovým životom.
Futbal bol kedysi Andrejovým životom.
Zdroj: Archív A.B.

„Dcéra nám 17. júla 2017 zavolala, že Andreja hospitalizovali na neurológii v levickej nemocnici. Hovorila, že ho veľmi bolelo čelo a mal teplotu, tak bol doobeda u svojej lekárky. Tá mu dala urobiť röntgen a nasadila mu antibiotiká. Do večera mu však bolo ešte horšie, mal vysoké horúčky, bol zoslabnutý a vracal. Išiel teda na pohotovosť a nechali ho v nemocnici,“ rozpráva Andrejova mama.

Belákovci sa teda ponáhľali z dovolenky domov a do nemocnice za synom. „Hneď v pondelok mu urobili lumbálnu punkciu a CT vyšetrenie, v stredu bol aj na magnetickej rezonancii v Nových Zámkoch, dostával antibiotickú liečbu,“ vyratúva Andrejov otec. Na výsledky vyšetrení čakali do piatka, boli však v poriadku.

„V piatok bol aj u ORL lekára, poslali ho z oddelenia k nemu do ambulancie. Ten skonštatoval, že Andrej zápal prínosových dutín nemá, v nedeľu však už bol taký opuchnutý, že nemohol otvoriť jedno oko a mal vysokú horúčku. Šiel som za službukonajúcou lekárkou opýtať sa, ako budú postupovať ďalej, povedala mi však, že Andrej patrí na oddelenie ORL, nie na neurológiu,“ spomína Andrejov otec.

Tvrdí aj, že synove vyjadrenia sa mu už vtedy zdali zmätené. „Hovoril občas z cesty, upozorňoval som na to aj personál,“ dodáva.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

Ilustračná snímka

Niektorí z nás majú dar. Vidia auru, ktorá im jasne napovedá, s kým majú do činenia

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac