Vojna na Ukrajine sa dotkla úplne každého a prevrátila všetko hore nohami. Príkladom je uznávaná baletka Lesia Vorotnyuk. Jej život nabral iné rozmery.

Predtým mala tréningy na dennej báze, žila pre tanec a svoju rodinu. Avšak zo dňa na deň odložila kostýmy pre baleríny a obliekla sa do vojenskej uniformy. Lesia Vorotnyuk sa dobrovoľne prihlásila do miestnej jednotky územnej obrany. Ako povedala pre web The Telegraph, po dlhých štyroch mesiacoch mala opäť možnosť stáť na pódiu 150-ročnej Národnej opery v Kyjeve. Bolo to ale úplne iný pocit.

„Toto je moje prvé vystúpenie od vojny. Je to veľmi náročné fyzicky, pretože posledné tri mesiace som necvičila, a je to náročné aj psychicky, pretože vojna stále trvá,“ povedala. Napriek tomu sa nevzdáva. Vníma to ako súčasť svojej práce a robí to s cieľom, aby sa cítili ľudia na Ukrajine lepšie.

Nebola to však výzva len pre ňu. Hlavná balerína Raisa Betancourt musela mať taktiež veľkú odvahu. Dva týždne pred vystúpením utrpela zranenie nohy. Aj takto sa prejavuje nedostatočný počet tréningov v dôsledku vojny. Napokon to ale dotiahli do úspešného konca. Baletné vystúpenie, ktoré bolo 24. júna, malo byť znakom toho, že život v Kyjeve sa postupne vracia do normálu. Krátko na to sa ale potvrdilo, že Rusi nemienia prestať s útokmi na hlavné mesto a jeho okolie.

Ich rakety zasiahli nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. V danom čase tam bolo viac ako 1000 civilistov. Útok si vyžiadal najmenej 20 obetí a ďalšie desiatky utrpeli zranenia. „Nebola to žiadna hrozba pre ruskú armádu. Nemalo to žiadnu strategickú hodnotu. Len sa ľudia pokúšali žiť normálny život,“ povedal prezident Zelenskyj. Označil to za teroristický čin. „Ruský útok na nákupné centrum v Kremenčuku je jedným z najbezočivejších teroristických činov v európskych dejinách,“ vyhlásil ukrajinský prezident. „Pokojné mesto, bežné nákupné centrum – v ňom ženy, deti, bežní civilisti,“ dodal.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...
Diskusia