Z miesta snov väčšiny našich lekárov sa vrátila do slovenskej zdravotníckej reality. Rozhodnutie, ktoré by iní mohli vnímať ako krok späť, je pre Janku Wrede (40) veľkou výzvou.

Z horúčavy do zimy, z buša do rodného hornatého kraja, zo špičkových medicínskych centier do malej pediatrickej ordinácie v Detve. Takmer po dvanástich rokoch v Austrálii poriadna životná zmena, ktorú si však Janka Wrede dokonale užíva. A hoci z jej reči ešte stále cítiť anglický prízvuk, v staronovom prostredí sa s manželom Derekom a dcérkou Máriou (3,5) adaptovala veľmi rýchlo.

Keď sa po absolvovaní Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a pobyte v Londýne vybrala na opačnú stranu zemegule, mala v pláne vybudovať si kariéru a spoznať svet. Po splnení týchto snov si založila vlastnú rodinu a usúdila, že prišiel čas vrátiť sa na Slovensko. Od septembra ošetruje deti v krajskej ambulancii, ktorú zriadil a prevádzkuje Banskobystrický samosprávny kraj, a zatiaľ si túto prácu pochvaľuje.

„Pomaly sa nám zbierajú pacienti a medzi nimi veľa novorodencov, takže začínam spoznávať nové rodiny. Aj kolegovia pediatri ma veľmi dobre prijali,“ teší lekárku, ktorá by chcela využiť svoje skúsenosti aj pri pomoci deťom a ich matkám dostať sa zo zložitých sociálnych podmienok.

K pacientom na helikoptére

Okrem práce vo veľkých nemocniciach v Sydney a Brisbane mala v Austrálii súkromnú prax, kde sa zameriavala na deti s poruchami správania, učenia a s vývojovými poruchami. Skúsenosť má aj s pohotovostnou transportnou službou, kde sa za malými pacientmi prepravovala helikoptérou. „Základňu sme mali v Sydney, volali nás k deťom, ktoré potrebovali intenzívnejšiu starostlivosť. Austrália je obrovská a osídlenie veľmi riedke, oproti Slovensku niečo neporovnateľné.

Voľne žijúce kengury a koaly mali v parku hneď vedľa domu na Zlatom pobreží, kde bývali.
Voľne žijúce kengury a koaly mali v parku hneď vedľa domu na Zlatom pobreží, kde bývali.
Zdroj: Archív J. W.

Kým my sa tu dohadujeme, či má byť obvodný lekár do tridsiatich minút od bydliska, tam za ním bežne cestujú aj tri hodiny. V Austrálii je zdravotníctvo založené na systéme centralizácie. Špičkové medicínske centrá sú v najväčších mestách jednotlivých federálnych štátov a v malých nemocniciach, ktoré vedú praktické sestry, riešia iba jednoduchšie veci.

Pri dobrej podpore pracovníkov v komunite a jasne nastavených pravidlách to funguje vynikajúco. Vzhľadom na veľké vzdialenosti sa často využíva telemedicína, kde špecialista ordinuje cez videokonferencie. My sme takto komunikovali s pacientmi cez Skype a fyzicky sme prišli na kontrolu trebárs len raz do roka,“ približuje mechanizmus, na ktorý by si našinec zvykal zrejme len ťažko.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia