Od tajných služieb k Vatikánu

Motív vražedného útoku je dodnes neznámy. Agca najskôr tvrdil, že konal sám, potom hovoril o úkladnom pláne bulharskej tajnej služby, sovietskej KGB a východonemeckej Stasi s cieľom zastrašiť Poliakov. Vo svojej životopisnej knihe prezradil, že konal na príkaz iránskeho vodcu ajjatoláha Rúholláha Chomejního, no a úplne najšialenejšou verziou bolo, že si atentát objednal Vatikán – konkrétne vtedajší štátny tajomník Svätej stolice kardinál Agostino Casaroli.

Hovorilo sa aj o duševnom stave útočníka, ktorý sa v úlohe akejsi pseudocelebrity cítil zjavne dobre a snažil sa zviditeľňovať pri najrôznejších príležitostiach. O pozadí atentátu sa chcel v roku 2014 rozprávať aj so súčasným pápežom Františkom. Stretnutie s ním mu však neumožnili, a tak aspoň položil kyticu bielych ruží na hrob Jána Pavla II.

Takmer do roka a do dňa

Možno zvláštnou iróniou osudu, možno dielom vyššej moci alebo len zhodou náhod došlo takmer presne rok po prvom atentáte k ďalšiemu útoku na pápeža, tentoraz na pútnickom mieste vo Fatime. Keď sa ho 12. mája 1982 pokúsil s nožom v ruke zavraždiť ultrakonzervatívny španielsky kňaz Juan Fernandez Krohn odmietajúci zmeny v cirkvi, dlho sa myslelo, že vďaka pohotovému zásahu okolostojacich Jánovi Pavlovi II. nijako neublížil.

Až v roku 2008 kardinál Dziwisz priznal, že poľský duchovný bol ľahko zranený na ruke, ale zatajil to. V tom čase už bol tri roky po smrti, na večnosť odišiel 2. apríla 2005 v požehnanom veku 84 rokov. Okrem mnohých iných vyjadril hlboký zármutok z jeho skonu Mehmet Ali Agca, ktorý v tom čase ešte sedel vo väzení. Jeho brat Adnan vyhlásil, že pápež sa správal veľmi korektne nielen k Mehmetovi, ale aj k ostatným členom jeho rodiny, spolu s matkou prijal Adnana šesťkrát vo Vatikáne. Ak niekto stelesňoval slovo odpustenie, bol to práve prvý netaliansky pápež od roku 1522 menom Karol Wojtyla.

FOTOGRAFIE ŠIALENCA, KTORÝ VYSTRELIL NA PÁPEŽA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia