VŠMU a roky v divadle

Prísni rodičia Martina od hereckej kariéry neodhovárali, no podľa jeho slov sa ustavične báli, že sa ukáže, aký je netalentovaný. Ako hovorí jedna známa príhoda, hneď po umelcovej prvej premiére mu otec povedal, nech sa rozhodne študovať niečo iné, že ho ešte uživí… Hoci by sa mohlo zdať, že po skončení školy mu rodina v kariére na doskách SND, kde otec pôsobil ako činoherný šéf, podá pomocnú ruku, nestalo sa to.

„Nebolo ani pomyslenia, že by som bol ostal v Bratislave a už vôbec v SND, hoci mojim ročníkovým kamarátom sa to podarilo, mňa odvelili. Dostal som sa do Košíc.“ Nanešťastie, vážne tam ochorel. Po vyše dvoch rokoch hospitalizácií v nemocniciach prišla v roku 1968 ponuka od Divadla na korze. „To považujem za osudový moment vo svojej kariére. Stretol som sa tam s ľuďmi, s ktorými som si porozumel, ako Vlado Strnisko, Maroš Porubjak, Peter Mikulík a Miloš Pietor a zlatých kolegov ako Stano Dančiak, Marián Labuda, Ľubo Gregor, Paľko Mikulík, Zorka Kolínska, Zita Furková a ďalší. Vďaka tomuto divadlu sme prežili základný pocit istoty na javisku, a keby som nebol vážne ochorel, nikdy by som sa tam nebol ocitol.“

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO HERCA NÁJDETE V GALÉRII

Na umeleckej dráhe ho osud ušetril od veľkých konfrontácií s otcom. Na javisku sa stretli len raz, a to v roku 1980 v Turgenevovej hre Mesiac na dedine na doskách SND. Herecky boli síce rozdielni, ale v súkromí sa mali veľmi radi. „Otec bol človek romantického gesta, ktoré sa na javisku vyžadovalo. Divadlo malo vtedy oslavný charakter, no našej generácii sa už tento socialistický pátos protivil, ako aj všetky tie všeobecné a nič nehovoriace heslá – Na večné veky a nikdy inak, Bratislava mesto mieru. Snažili sme sa o reálny a konkrétny tón aj v témach, aj v hereckom prejave,“ ozrejmil umelec.

Hubovcov rozdeľovali aj odlišné politické názory. Mikuláš Huba bol členom Komunistickej strany Slovenska a členom Ústredného výboru KSS. Syn sa s ním síce názorovo rozchádzal, ale rešpektoval ho. Bol totiž zásadovým človekom, ktorý funkciu nikdy nezneužil. Ako však Martin po rokoch priznal, otec ho ako herca uznať nestihol. Napokon to urobila až jeho mama. „Do istej miery aj pod tlakom verejnej mienky uznala, že im nerobím hanbu,“ povedal otvorene.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Nový PCR test je ešte citlivejší, presnejší a takisto menší než pôvodný.

Koniec nepríjemným výterom? Testovať sa bude aj zo slín

Známy režisér si verejný pohreb neželal. Vdova Olga Menzelová tak rozhodla pre veľký záujem jeho najbližších.

Posledná rozlúčka s Jiřím Menzelom bez vdovy! Prečo na nej chýbala?

Dcéru Adrianu Tessu pripomínajú manželom Bujňákovcom obrazy, ktoré im namaľovala počas poslednej návštevy.

Desaťtisíce opustených rodičov: Slovensko je na zozname starnúcich a vymierajúcich krajín

Členovia novovznikajúceho Slovenského rybárskeho klubu by privítali väčšiu angažovanosť členov Slovenského rybárskeho zväzu.

Ryba smrdí od hlavy! Ako sa hospodári v našich štátnych vodách?

Královná krásy Gessica Notaro predtým, ako ju priateľ polial kyselinou.

Expriateľ polial prekrásnej modelke tvár kyselinou. Teraz sa hrdo ukázala na červenom koberci

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia