Aristokrat divadla. Túto prezývku dostal pre svoje dlhé nohy a štíhlu postavu. „Chcem však dúfať, že nie iba preto. Pod pojmom aristokrat chápem človeka, ktorý je na seba veľmi prísny, pracovitý a príkladný pre okolie,“ hovorí Martin Huba (77).

Narodil sa 16. júla 1943 v Bratislave. Pochádza zo známej umeleckej rodiny. Jeho matka, slávna operná speváčka Mária Kišonová-Hubová (†89), ho už od detstva zoznamovala so svetom opery a otec, zaslúžilý umelec, riaditeľ Činohry SND a docent na VŠMU Mikuláš Huba (†67), mu umožnil nahliadnuť za oponu divadelných predstavení. O tom, že Martin Huba sa stal napokon hercom, rozhodlo práve to, do akej rodiny sa narodil. Nemal však ustlané na ružiach a pre známe priezvisko musel širokej verejnosti dvakrát toľko dokazovať, že má na umeleckú profesiu. Jemu a jeho dvom sestrám sa zároveň dostalo veľmi prísnej výchovy.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO HERCA NÁJDETE V GALÉRII

Pre zaneprázdnenosť rodičov sa deti museli veľmi skoro naučiť samostatnosti. „Veľa dní, obedov a spoločných večerí sme so sestrami vďaka veľkej zaneprázdnenosti rodičov prežili v dobrých reštauráciách,“ priznal v minulosti. S veľkou láskou si umelec spomína najmä na starých rodičov z otcovej strany, u ktorých ako malý trávieval so sestrou prázdniny. „Otcovi rodičia nás vedome učili nebáť sa a dbali aj o rozmer vzdelania. Pri jedle sa napríklad vôbec nesmelo hovoriť. Starý otec bol veľký nadšenec Tolstého. Doma mal od neho trojdielnu sériu citátov a vždy po jedle, keď sme už teda domlčali, pokynul, ktorý z nás musí zobrať niektorý z dielov, prečítať úryvok a vysvetliť ho,“ priznal v Portréte na TA3.

S odstupom času však na stresujúce momenty, či starého otca uspokojí svojou interpretáciou textu, spomína veľmi rád. „Ak mám dodnes schopnosť nachádzať hĺbku v dielach, s ktorými sa celý život stretám, tak si myslím, že z veľkej časti za to vďačím práve prísnosti starého otca,“ doplnil.

Vďaka umeleckým vzorom v rodine si neskôr na prahu dospelosti okrem prihlášky na geológiu, ktorá ho lákala pre lásku k prírode, podal jednu na VŠMU. „Keby som bol vedel, čo všetko spôsobí to, že som dieťa svojich rodičov, nebol by som zrejme len tak ľahko geológiu šmahom ruky zavrhol,“ povedal úprimne. Mimochodom, aj jeho sestry zostali v umeleckej sfére. Staršia zdedila krásny hlas po matke a mladšia sa zas uchytila v Balete Slovenského národného divadla.

Povedali o ňom

Dušan Jamrich (73), herec

 

Martin Huba je kompletný umelec. Má načítanej veľa kvalitnej literatúry, videl veľa kvalitného výtvarného umenia, má napočúvanej veľa kvalitnej hudby a ešte pri každej práci prežíva, pretože je to veľký človek, aj veľké pochybnosti. O všetkom pochybuje a počas tvorivého procesu pochybnosti odbúrava, až dospeje k istotám a žiaducemu výsledku.

 

Marína Kráľovičová (93), herečka

 

Keď som prišla do SND, spoznala som Maťa ako štvorročného. Potom som sa dostala do šatnice s jeho mamou Mimi Kišonovou-Hubovou, veľkou slovenskou opernou speváčkou. Samozrejme, keď som začala hrať svoje prvé roly, hneď v prvej hral jeho otec Mikuláš Huba môjho otca.

 

Vladimír Kobielsky (44), herec

 

Maťo Huba je herec veľkého gesta.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
PRESTAŇTE NÁM KOMÁROM S TÝM REPELENTOM KONEČNE PIŤ KRV

Prinášame tie najlepšie vtipy z týždenníka ŽIVOT :)

Herec Pierce Brosnan s manželkou Cassandra Harris.

Prišiel o manželku aj dcéru: Život sa s predstaviteľom Jamesa Bonda nemaznal

Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia