Ak lúštite krížovky, viete, čo by ste do troch okienok napísali. Na to, kto sú ľudia, ktorí krížovky do týždenníka ŽIVOT pre vás vymýšľajú, sme však potrebovali písmen viac.

Zrejme len málokto nikdy nelúštil krížovku, alebo sa o to aspoň nepokúsil. Sú však aj takí, ktorých si tieto hlavolamy získali a mnohí z nich im nežne vravia „lúšťovky“. A či už potom s tajničkami skúšajú šťastie v súťažiach, alebo lúštia len tak pre radosť a z kratochvíle, je to vlastne jedno.

My sme sa vybrali za dvomi našimi dvornými autormi, ktorí sa starajú o túto vašu krížovkársku zábavku v týždenníku Život a najnovšie aj v mesačníku Život Krížovky.

Nikdy nič nevyhral

Nad jeho výtvormi si lámete hlavu od roku 2009, keď sa krížovky Ota Fujalu (56) objavili v časopise Život. Dovtedy sa na obľúbenej dvojstrane vystriedal značný počet kvalitných autorov. Sám vraví, že ho odjakživa bavilo lúštiť krížovky, pravidelne si kupoval krížovkársky časopis Lišiak, ktorý kedysi na Slovensku vychádzal.

„Posielal som korešpondenčné lístky s tajničkami, no nikdy som nič nevyhral. Rozhodol som sa teda, že to skúsim sám a začal som osemsmerovkami. Poslal som osemsmerovku do časopisu Relax, vrátili mi ju s popisom, aké tam mám chyby. Postupne som sa to naučil,“ spomína Oto Fujala.

Neskôr prešiel na klasické krížovky, v ktorých je legenda v samostatnom texte a pokračoval švédskymi, to sú krížovky rovnakého typu, ako lúštite v Živote.

Krížovky vyrába „na telo“. „Do schémy najprv napíšem tajničku, rozmiestnim okienka pre legendy a potom vymýšľam, aké slová by tam mohli byť. Zvyčajne začínam z ľavého horného rohu,“ vysvetľuje.

Tajničku si väčšinou zvolí sám, obvykle si vyberie výrok nejakej známej osobnosti.

„Ak mi tam niečo nevychádza, všetko vygumujem a spravím to inak. Zo začiatku som mal hŕbu slovníkov, teraz využívam najmä internet. Obľúbené slová nemám, píšem tam, čo príde. Keď sa mi nedarí, tak krížovku roztrhám a idem znova. Čistý čas na vytvorenie krížovky sú také dve-tri hodinky a ďalšie dve hodiny prepisovania do počítača, to je ešte horšia robota ako samotné vymýšľanie. Mám na to program. Takže do redakcie vám posielam okrem vylúštenej krížovky aj nevylúštenú, ktorú potom uverejníte,“ pokračuje.

Kolegovia kritikmi

Oto Fujala vraví, že vytváranie krížoviek je pre neho príjemný relax a okrem toho sa naučí veľa výrazov, ktoré dovtedy nepoznal. Na otázku, ako rýchlo by vylúštil niektorú z vlastných, odpovedá so smiechom, že to ešte neskúšal.

Spätnú väzbu na svoje výtvory máva väčšinou od príbuzných alebo od kolegov z práce. „Občas ma sfúknu, že som vymyslel ťažkú krížovku a potom o tom žartujú,“ prezrádza.

Koníčkom však pre neho sú nielen krížovky, ale aj pivné tácky. Pochytilo ho to, keď bol pred niekoľkými rokmi na dlhšej maródke, pritom pivo nepije. V súčasnosti ich má viac ako dvetisíc. A krížoviek? Koľko ich doteraz vymyslel, to vôbec netuší. Nepočíta ich.

Kto ju vymyslel?

Prababičkou krížovky je „štvorcovka“ z rímskeho náhrobku približne z prelomu 1. a 2. storočia nášho letopočtu, ktorá v preklade znamená: Oráč Orepo držiaci pri práci pluh. Slová sú zapísané v mriežke a možno ich čítať z rôznych smerov a význam zostane zachovaný.

Krížovka, ako ju poznáme dnes, prišla na svet pred Vianocami v roku 1913. Vymyslel ju Arthur Wynne z denníka New York World do svojej prílohy Fun. Inšpiroval sa vraj starou tabuľkou z Kréty. Wynne vymyslel klasickú krížovku, akú isto poznajú starší lúštitelia. Táto krížovka má legendu mimo mriežky, do mriežky sa vpisujú iba požadované výrazy.

Podľa niektorých zdrojov je otcom klasickej krížovky Angličan Victor Orville, ktorý si v Kapskom Meste odpykával trest za dopravnú nehodu. Nudil sa, vymýšľal šachové úlohy, až mu napadlo do dlaždíc na zemi vpisovať písmená.

Ďalšou priekopníčkou mala byť Češka Milada Antošová, ktorá tento hlavolam uverejnila v roku 1899 v časopise Vesna. Klasickú krížovku časom prevalcovala tzv. švédska, kde sú legendy vpísané priamo v okienkach krížovky. Tento typ krížovky bežne nájdete takmer v každom časopise.

Obľúbené sú aj osemsmerovky, prvú vymyslel okolo roku 1960 Španiel Pedro Ocón de Oro. Preslávila sa však až v roku 1968 v Spojených štátoch, keď Norman E. Gibat uverejnil v novinách Selenby Digest osemsmerovku z miest v štáte Oklahoma.

V mriežke s písmenami lúštiteľ hľadá a škrtá ôsmimi smermi výrazy, ktoré sú napísané pod ňou. Vráťme sa však opäť k našim autorom.

Začal prešmyčkami

Druhým krížovkárom, ktorý sa od roku 2012 strieda s Otom Fujalom, je Ľubomír Bajcar (41), ktorý sa okrem vymýšľania krížoviek živí aj ako grafik. Vraví, že hlavolamy ho pochytili ešte na strednej škole, začal prešmyčkami.

Ľubomír Bajcar sa tvorbou krížoviek živí. A ešte aj grafikou.
Ľubomír Bajcar sa tvorbou krížoviek živí. A ešte aj grafikou.
Zdroj: Archív Ľ. B.

„Bolo to pre časopis Pepito, ktorý už neexistuje a popri prešmyčkách som prišiel na chuť aj krížovkám. Bol som zvedavý, ako to vlastne funguje. Pátral som po pravidlách tvorby, skúšal som šťastie v autorských súťažiach. Keď som po niekoľký raz vyhral v časopise Minikrížovky, zapáčilo sa im to a ponúkli mi spoluprácu, aby som mohol pravidelne prispievať. Vtedy ma to chytilo ešte viac a snažil som sa zdokonaľovať,“ vysvetľuje Ľubomír Bajcar a dodáva, že slovenčina ho vždy bavila a aj v škole mu to išlo dobre. Vytváranie krížovky však pokladá skôr za umenie.

„Neexistuje priamy postup, ako vytvoriť krížovku. Musia sa však dodržať isté smernice. Napríklad v minulosti sme nemuseli dodržiavať dĺžne a mäkčene, teraz už áno. Zo začiatku som si trochu pomáhal príručkou pre lúštiteľov krížoviek, encyklopédie a rôzne slovníky boli a sú nevyhnutnosťou. Dnes je pre nás veľkou pomôckou internet, hoci oficiálne nie je považovaný za právoplatný zdroj. Samozrejme, ak sa dá na ňom niečo narýchlo preveriť, musím si to ešte vyhľadať v nejakom tlačenom zdroji,“ hovorí.

Radšej tvorí, ako lúšti

Krížovka v Živote má takmer formát A3, kde sa nazbiera veľa slovíčok, takže ani Ľubomír Bajcar nemôže zostať iba pri všeobecne známych výrazoch.

„Celá krížovka je však koncipovaná tak, aby sa lúštiteľ mohol na základe pomôcok dopátrať k tajničke. Každý krížovkár má svoj rukopis, takže každá je aspoň trochu iná,“ tvrdí.

Ak lúštite krížovky, viete, že už tradične sa používajú EČV jednotlivých miest, rôzne kódy a časom pribudli aj napríklad internetové skratky a iné špecifické výrazy, z ktorých nemajú veľkú radosť najmä mnohí starší lúštitelia.

Ľubomír Bajcar vraví, že na vytvorenie krížovky do Života potrebuje tak jeden-dva dni. „Myslím si, že špičkový lúštiteľ nemusí byť aj dobrý autor a naopak. Ja radšej krížovky vytváram,“ smeje sa a vraví, že najväčším priekopníkom švédskej krížovky na Slovensku je jednoznačne Viktor Šimčisko.

Vytváranie krížoviek je rovnako ako ich lúštenie príjemným koníčkom, aj krížovkári, aj lúštitelia sú na seba naviazaní. Veď keby nebolo prvých, druhí by nemali čo lúštiť a keby to bolo naopak, krížovkári by mohli tvoriť krížovky akurát tak, ako sa vraví, do steny.

A mimochodom, čln na Rýne je AAK.

Ilustračná snímka

Úzky, ale útulný. Viete si predstaviť bývanie v takomto unikátnom domčeku?

Populárne články
HELENA KRAJČIOVÁ je talentovaná herečka, speváčka a krásna žena. Aj keď podľa jej slov výzor nebol nikdy pre ňu profesionálna „karta“ do hry.

Mám rada nové začiatky: Helena Krajčiová o materstve aj o túžbe po osobnom kuchárovi

Výroba a údržba krojov je náročná činnosť, ktorá stojí veľa peňazí.

Folklór na výslní? Dýcha na nás na každom rohu, niektoré súbory však bojujú o prežitie. Prečo?

Vtipy zo Života

Začnite týždeň s úsmevom :) Pobavte sa s nami na tých najlepších vtipoch zo Života

Ilustračné foto.Sponzorované

Zjednodušte si splácanie s refinancovaním

Ilustračná snímka

Zomrel tvorca LEGO panáčika. Ikonickou figúrkou vdýchol život stavebniciam

Ilustračná snímka

Počujú slony prichádzať dážď?

Zobraziť viac
Diskusia