Švédska spoločnosť NEVS patriaca čínskym vlastníkom pracuje na mestskom dopravnom prostriedku budúcnosti. Minibus kompaktných rozmerov má excelovať vynikajúcou manévrovateľnosťou.

Spoločnosť National Electric Vehicle Sweden vyvíja nový dopravný prostriedok do mestskej premávky. Ide o minibus, ktorý má byť priestranný, kompaktný a zároveň aj agilný vďaka možnosti natáčania všetkých kolies. To znamená, že bude schopný jazdy nielen dopredu, ale aj bokom a pohybovať sa v celom spektre 360 stupňov.

Umožňuje to pohon každého kolesa elektromotorom, ktorý je zabudovaný v disku. Spoločnosť NEVS túto technológiu odkúpila od firmy Protean, ktorá ju vyvinula. Elektromotory zabudované v kolesách však nijako nebránia umiestneniu bŕzd. Tie sú spolu s elektromotorom tiež zabudované v diskoch, pričom celá táto jednotka je zavesená na strojovom spodku vozidla.

Absencia hlavnej pohonnej jednotky umožňuje vytvoriť priestrannejšiu kabínu než pri vozidlách bežnej koncepcie. Batérie sú schované v podlahe, a tak svetlú výšku vozidla a výšku podlahy určuje len veľkosť akumulátorov. Keďže sú kolesá namontované mimo vozidla, môže byť celá podlaha úplne rovná, čo poskytne pasažierom väčší komfort pri nastupovaní.

Kolesá sú namontované mimo vozidla, a tak môže byť celá podlaha úplne rovná.
Kolesá sú namontované mimo vozidla, a tak môže byť celá podlaha úplne rovná.
Zdroj: NEVS Protean Urban Mobility

Ďalšou výhodou sú dvere, ktoré môžu byť umiestnené na všetkých štyroch stranách minibusu, čím sa zabezpečí pohodlné a bezproblémové vystupovanie a nastupovanie aj na tesných a preplnených parkoviskách.

Spoločnosť NEVS oznámila, že spolupracuje so spoločnosťou AutoX na vývoji siete taxislužieb v Európe, ktorá bude poskytovať autonómnu jazdu riadenú umelou inteligenciou. Tú by mali použiť aj pri minibusoch NEVS.

Obe spoločnosti plánujú spustenie tohto odvážneho projektu už ďalší rok. V každom prípade sa zatiaľ môžeme len domnievať, ako dopadne test v reálnej premávke v mestskom prostredí.

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Kráľovná nešetrí len na personále.

Legendy o skúpej Alžbete II.: Hladným sa do paláca chodiť nevypláca, takto hostia návštevy!

S víťazom Tour de France 2019 Eganom Bernalom.

Netradičná záľuba šoféra z Nitry: Juraj si dopisuje s cyklistickými tímami z celého sveta

Čipsy sa prvýkrát  v obchodoch začali predávať v roku 1895 v Clevelande.

Vznikla z nehody a náhody: Na pochúťku čakali v radoch boháči aj senátori!

Lenka Beňová priznala, že po Robovej smrti sa borila nielen so stratou milovaného muža, ale aj so zdravotnými problémami, ktoré sa objavili po strese.

Spoveď partnerky moderátora a politika Beňa: Čo je na živote bez Roba najťažšie?

Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac
Diskusia