Keby sme žili v rozprávkovom svete, mohli by sme povedať, že pri HANE a PETROVI stáli dobré sudičky. Obidve bábätká prežili ničivý výbuch v dome na Mukačevskej ulici 7 v Prešove.

Peter mal práve dva týždne, keď jeho domov ľahol popolom. Hana bola v čase ohnivého pekla ešte pod srdcom svojej mamy. Na svet prišla dva týždne po nešťastí. Obidve deti sú dnes v poriadku aj vďaka tomu, že ich mamy a blízki ľudia vo chvíľach, keď domom otriasol silný výbuch, nestratili duchaprítomnosť.

Pyžamo a jedna papuča

Bol 6. december. Prešov sa prebúdzal do zimného predvianočného dňa. Nikto netušil, že o pár hodín bude bytový dom na Mukačevskej ulici 7 smutne preslávený po celom Slovensku. Petra Komínková (30), mama maličkého Petra, ktorý mal v tom čase iba dva týždne, prežívala bežný deň na materskej dovolenke. V náročnom období šestonedelia jej pomáhala rodina. Jeden deň sa pri nej zastavila sestra, ďalší zase švagriná.

Osudný 6. december pripadol na manželovu sestru. „Vďaka nej náš syn prežil. Bol v perinke a ona ho držala v náručí. Keby bol môj syn sám v postieľke, výbuch by ho pravdepodobne vymrštil ktovie kam. Švagriná stála v spálni chrbtom k oknu, sklo ju poranilo, zašívali jej ruku, nohu mala potom v dlahe. Napriek tomu ani na sekundu nepustila nášho syna z rúk,“ spomína na smutné chvíle Petra Komínková.

˃˃˃ Fotografie k článku nájdete v galérii. ˂˂˂

Podobne ako ostatní obyvatelia domu, ktorí boli doobeda doma, zacítila plyn. Domnievajúc sa, že na príčine je ich sporák, telefonovala okamžite manželovi do práce. Ten neváhal a vybral sa domov. „Zaklopala som susedke na dvere, aj ona zburcovala svojho manžela. Lenže najsilnejšie bolo cítiť plyn na vonkajšej chodbe pred bytom. Keď môj manžel prišiel k domu, práve nastal výbuch, tlaková vlna ho odhodila. Aj tak burcoval záchranárov, aby nám pomohli, že sme na deviatom poschodí. V čase výbuchu som bola na chodbe a zrazu som videla, že nemáme kúpeľňu a vchodové dvere.

Časť zariadenia bytu lietala okolo mňa. Švagriná na mňa kričala, či som v poriadku. Presunula som sa k nej a synovi do spálne. Vzápätí nám telefonoval manžel, aby sme sa držali v blízkosti balkóna. Trvalo hodinu, kým po nás záchranári prišli. Dole sme sa spúšťali pomocou rukáva. Duchaprítomne som do tašky hodila pár kusov oblečenia pre syna, vonku bola zima, a doklady. Z bytu som odchádzala v pyžame s jednou papučou na nohe. Zachránili nás v poslednej chvíli, naša kuchyňa už horela.“

Malý Peter celý ten čas spal v perinke, ozval sa, až keď boli z horiaceho pekla von, bol hladný. Lekári v nemocnici skonštatovali, že je v poriadku. Jeho mama nám vysvetľuje, že od nešťastia, ktoré postihlo ich rodinu a susedov, chce byť stále na rukách. V kočíku či ergonosiči vždy spustí plač. Rodičovská trpezlivosť a láska najbližších mu určite pomôže vyrovnať sa s otrasom, ktorý prežil. Keď sa pani Petry pýtame, čo jej z ich bytu najviac chýba, zalejú ju slzy. Nie sú to veci, ale ich susedia, manželia Latovci, osemdesiatnici z jedenásteho poschodia, ktorým sa nepodarilo vyjsť z bytu a zachrániť sa.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Elisabetta Canalis

Modelka to priznala narovinu: Čo stálo za rozpadom jej vzťahu s Georgeom Clooneym?

Ilustračná snímka

Kráľovské rúško v podaní slovenskej návrhárky: Jana Pištejová opäť ohúrila

Erika žiari spokojnosťou. Jej outfity sú konzervatívnejšie, no pôsobí šťastne a prirodzene.

Už kúpila kočík: Erika Judínyová (49) žiari šťastím, zháňa výbavičku pre bábätko

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. apríla?

Kráľovský pár sa utiahol počas pandémie do svojho sídla vo Windsore.

Monarchia v karanténe: Kde sa schováva kráľovná Alžbeta II. pred vírusom?

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia