Takmer na každom kráľovskom dvore riešil aspoň jeden člen či členka svoje psychické problémy s pomocou odborníkov. UBOLENÚ DUŠU majú aj ľudia s modrou krvou.

Matkina smrť, pocit, že ako druhorodený syn je iba ten druhý. Princ Harry (38) v autobiografii Spare bez zábran opisuje, že aj pre tieto skutočnosti vo svojom živote potreboval pomoc odborníka na duševné zdravie. Práve svojej terapeutke zatelefonoval ako prvej, keď ho počas hádky fyzicky napadol brat a budúci kráľ William (40). Bratská roztržka nastala pre Harryho manželku, bývalú americkú herečku Meghan. Princova úprimná otvorenosť je v rozpore so stigmatizáciou duševných ochorení, ktorá predstavuje pre ľudstvo dlhodobý problém. Okrem Harryho na dôležitosť starostlivosti o duševné zdravie otvorene poukazuje korunná princezná Amalia (18) z Holandska vo svojej knihe, ktorá vyšla pri príležitosti jej plnoletosti.

VIAC FOTO V GALÉRII

Pot na chrbte

Mal iba dvanásť rokov, keď prišiel o milovanú matku princeznú Dianu (†36), ktorá zomrela pri dopravnej nehode v roku 1997. A keď­že ľud v Spojenom kráľovstve dal jasne najavo, že s princeznou ľudských sŕdc sa chce rozlúčiť verejne, mužskí členovia kráľovskej rodiny museli kráčať za jej rakvou. Nálade spoločnosti sa museli podriadiť aj synovia zosnulej princeznej, a hoci boli ešte deti, aj oni kráčali za rakvou s telom svojej matky, vypravenou z Kesingtonského paláca, viac ako jeden kilometer. „Emočný otras z Dianinej smrti, útly vek chlapcov, na ktorých sa Briti pozerali ako na ‚svoje‘ deti, viedli k porušeniu tradičných hraníc,“ vyhodnotil túto situáciu historik Robert Lacey.

Princ Harry neskôr trpel záchvatmi paniky a úzkosťou. Stratu matky psychicky spracoval až vo veku 28 rokov pomocou terapie. „Koncom leta 2013 som prežíval zlé chvíle, striedali sa obdobia vyčerpávajúcej letargie a desivých záchvatov paniky,“ píše Harry vo svojich spomienkach. Nebol schopný vykonávať svoje povinnosti. „Kým som si obliekol sako a zaviazal topánky, pot mi stekal po lícach a chrbte.“ Zážitky okolo rezignácie na funkciu vysokopostaveného člena britskej kráľovskej rodiny začiatkom roka 2020 Harryho ovplyvnili aj psychicky. V podcaste Armchair Expert herca Daxa Sheparda prezradil, že Meghan ho povzbudila, aby sa vrátil k terapiám.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane

Diskusia