Čo dnes ženám chýba?
Otvorený rozhovor
s MAGDOU VÁŠÁRYOVOU (74)
nielen o sile ženskej osobnosti
objednať predplatnéAko dobre si „rozumiete“ s bylinkami? Dokážete využívať liečivú silu prírody? Trošku vás vyskúšame, ako by ste si poradili, ak by boli lekárne zavreté.
Medovkový čaj je veľký pomocník aj pri psychických ťažkostiach. Upokojuje, zmierňuje časté zmeny nálad a pomáha zaspať, preto sa odporúča vypiť šálku čaju z medovky hodinu pred spaním.
Šalvia alebo babské ucho. Má antiseptické účinky, preto je vhodná aj ako dezinfekcia pri poraneniach. Teplý čaj zo šalvie je balzamom na boľavé hrdlo a odporúča sa pri všetkých zápaloch v oblasti ústnej dutiny.
Kvety lipy sa využívajú najmä pre potopudné, močopudné a odhlieňovacie účinky. Lipa pomáha pri chrípkach a ochoreniach dýchacích ciest, používa sa na zníženie teploty a vykašliavanie.
Skorocel je účinným pomocníkom pri nachladnutí a dusivom kašli. Rýchlo rieši problém so zahlienenými pľúcami a prieduškami a uľahčuje vykašliavanie.
Alchemilka je jedna z najuniverzálnejších byliniek pre ženy. Upravuje nepravidelnú menštruáciu, posilňuje maternicu, zmierňuje silné menštruačné a popôrodné krvácanie.
Sedavé kúpele v odvare z dubovej kôry sa osvedčili ľuďom trpiacim na hemoroidy. Sedavý kúpeľ alebo masti s obsahom dubovej kôry môžu byť skvelou doplnkovou liečbou.
Vysoký obsah vitamínov vo vňati petržlenu pomáha pri trávení a pri problémoch s plynatosťou. Má tiež antibakteriálny a močopudný účinok.
Už pred stáročiami si mnoho liečiteľov uvedomilo silu nechtíka pri starostlivosti o pokožku. Rastlinka pomáhala pri liečbe nepekných vyrážok, dokázala liečiť spálenú alebo zodratú kožu, zničenú napríklad aj ťažkou prácou.
Valeriána má upokojujúce a uvoľňujúce účinky, zmierňuje svalové napätie a podráždenie a upokojuje nervový systém.
Klinčeky sú tradičným liekom na znecitlivenie nervov. Ide o veľmi výrazné korenie, ktoré si dokáže poradiť aj s takým nepríjemným problémom, ako je bolesť zubov. Ich hlavnou chemickou zlúčeninou je prírodné anestetikum eugenol.
Bylinkár začiatočník: Bylinky nie sú práve vaša doména, a keď vás niečo trápi, radšej bežíte do lekárne po overené lieky. Dajte však prírode šancu a skúste sa o jej liečivú silu zaujímať viac, môže byť z toho pekná aj užitočná záľuba.
Nie je to s vami také zlé. Základný prehľad o bylinkách máte, ale stále sa je čo učiť. Čím viac načriete do studnice prírodnej lekárne, tým viac dokážete pomôcť sebe aj svojim blízkym.
Super výsledok! Gratulujeme! So základnými problémami si hravo poradíte aj bez lekárne. Zbieranie, sušenie, spoznávanie byliniek – to je vaše. Ak si trúfate aj na výrobu mastičiek, odvarov či tinktúr, o to lepšie.