SUPER KVÍZ

Kvíz Ako poznáte slovenské hrady a zámky?

Slovensko máte možno aj vy prebádané zo všetkých strán a navštívili ste aj mnoho hradov, zámkov a kaštieľov. Poznáte však aj ich históriu? Tento zábavný kvíz vám možno povie o slovenských skvostoch viac...

Bratislavký hrad
Zdroj: internet

1/14 Zrúcaninu Beckov a jej históriu určite poznáte. Keby však bola táto lokalita po prvý krát osídlená?

2/14 Kaštieľ Betliar je pýchou medzi kaštieľmi. Rod Andrášiovcov v ňom ukrýval vzácne:

3/14 Bojnice sú známe nie len vďaka zoologickej záhrade, ale aj vďaka jednému z najkrajších zámkov v Európe. Aký strom však stojí pred jeho vchodom?

4/14 Bojnický zámok je známy záhadami, ktoré sa nedarilo dlhé roky „prekusnúť“. O čo ide?

5/14 Myslíte si, že viete o Bratislavskom hrade všetko? Tak nám odpovedzte na jednoduchú otázku. Ako vysoko od hladiny Dunaja je hrad postavený?

6/14 Zámok Budatín leží na sútoku riek Váh a Kysuca len pár kilometrov od Žiliny. Kto je podľa legendy zamurovaný v jeho stenách?

7/14 Čachtice sú známe najmä vďaka krvilačnej grófke, ktorá podľa legendy zabíjala mladé devy a kúpala sa v ich krvi. Kto bol jej manželom?

8/14 K hradu Devín, jednému z najznámejších slovenských hradov sa viaže legenda podobne, ako na hrade Beckov. Niečo sa malo stať do roka a do dňa. Išlo o...

9/14 Hrad Krásna Hôrka v sebe tiež ukrýva legendu, tentokrát sa viaže k jeho vzniku a zvieraťu, ktoré za vznik hradu vlastne môže. O aké zviera išlo?

10/14 Oravský hrad vybudovaný na skale nad hladinou rieky Oravy v Oravskom Podzámku, je nie len jeden z najväčších na Slovensku, ale aj majestátny. Koľko komplexov tvorí hradný areál?

11/14 Smolenický zámok vás žiaľ, ak zájdete do jeho útrob, príliš neohúri, lebo je v súčasnosti využívaný ako hotel a na kongresové účely. V jeho okolí je však krásna záhrada a jaskyňa. Na ktorú jaskyňu myslíme?

12/14 Spišský hrad je postavený na travertínovom kopci v nadmorskej výške 635 metrov nad morom. Svoj život v ňom prežilo mnoho známych rodov. Na azda najdlhšie sa v ňom udomácnili Turzovci. Ako dlho si tento rok hrad užíval?

13/14 Hrad Šomoška leží v katastri Šiatorskej Bukoviny takmer presne na slovensko-maďarskej štátnej hranici a je považovaný za sopečný unikát. Postavili ho totiž v 13. storočí na sopečnom brale. Aký prírodný skvost sa však nachádza v jeho okolí?

14/14 Pýchou obce Topoľčianky, ktorá leží severne od Zlatých Moraviec je kaštieľ. Láka na návštevy a je to aj obľúbené letné sídlo prezidentov. Čím sa však zámok a jeho okolie môže okrem mohutnej sekvoje a anglického parku pýšiť?

Koza Cave Hotel

Jaskynný hotel či mrakodrap ako čistička vzduchu... Kam by ste radšej zavítali?

Populárne články
Každoročne slávený festival sa začína v druhú sobotu pred Popolcovou stredou. Spája v sebe pozostatky pôvodných náboženských praktík s importovanými kresťanskými prvkami.

Obeta matke Zemi: Diabolský festival v Argentíne aj ako božstvo hýrenia či nemravnosti

Herečka Zuzana Skopálová.

Zmena profesie? Žiaden problém! Neuveríte, čím sa živí herečka ZUZANA SKOPÁLOVÁ

Nevystavte sa zbytočne pneumokokovej nákaze, 
dá sa pred ňou ochrániť.

Postrach seniorov: Viete, ako sa ochránite pred pneumokokmi?

Marta Kubišová

Brat speváčky MARTY KUBIŠOVEJ zomrel pred dvomi rokmi. Prečo sa s ním doteraz nerozlúčila?

Boris Valábik

Tajná svadba: BORIS VALÁBIK je v chomúte. TAKTO vyzeral jeho veľký deň