SUPER KVÍZ

Otestujte sa: Poznáte mená významných slovenských spisovateľov a literárnych dejateľov?

V tomto kvíze sa môžete otestovať, ako dobre poznáte mená významných slovenských spisovateľov, národných buditeľov a významných dejateľov.

Na archívnej fotografii je maturantka Jozefína Gašparínová zo IV.A, ktorá si v tom čase vybrala tému: Význam Ľudovíta Štúra pre národný a kultúrny rozvoj slovenského ľudu.
Zdroj: archív TASR

1/10 Jozef ... Bajza bol katolícky farár, spisovateľ, autor satír a epigramov, autor prvého románu v slovenčine. Aké bolo jeho druhé meno?

2/10 ... Miloslav Hodža známy slovenský národný buditeľ, evanjelický kňaz, básnik, jazykovedec, reprezentant slovenského národného hnutia, člen „trojice“ Štúr - Hurban - Hodža. Aj jemu dali rodičia dve mená. Uhádnete to prvé?

3/10 Možno nie každý vie, že Ľudovít Štúr, politik, filozof, historik, jazykovedec, spisovateľ, básnik, publicista a kodifikátor slovenského spisovného jazyka sa pôvodným menom volal Ludevít ... Štúr. Viete, ktoré neobvyklé meno si pridával k priezvisku?

4/10 Božena Slančíková ... bola slovenská prozaička a dramatička. Známa je najmä jej novela Ťapákovci a poviedka Skon Paľa Ročku. Poznáte pseudonym, ktorý bol neoddeliteľnou súčasťou jej mena?

5/10 Kto z nás by nepoznal diela Mamka Pôstková, Maco Mlieč, Ženský zákon, či Smrť Ďurka Langsfelda, ktoré napísal slovenský prozaik, dramatik, básnik a učiteľ Jozef Gregor ... Priezvisko si odvodil od rodnej obce. Viete o ktorej je reč?

6/10 Jozef ... Hronský, spisovateľ, učiteľ, maliar, autor literatúry pre mládež mal dve priezviská. Viete, ako znelo celé meno autora románu Jozef Mak a kníh pre deti Tri múdre kozliatka a Smelý Zajko?

7/10 Letiace tiene, Suchá ratolesť, Babie leto, toto je zlomok diel spisovateľa a publicistu, ktorého verejnosť pozná pod menom ... Hurban-Vajanský. Aké neobvyklé meno dostal do vienka?

8/10 Slovenskú poetku a dramatičku milujú hlavne deti, keďže väčšia časť jej tvorby patrila práve najmenším. Aj dnešný drobizg pozná rozprávky Soľ nad zlato, Ako šlo vajce na vandrovku. Ako znie jej celé meno? Napovieme aspoň prvú časť Mária Rázusová...

9/10 Autorka románu Proti prúdu, rodáčka z Krupiny... Maróthy-Šoltésová bola slovenská prozaička, redaktorka a publicistka. Aké mala krstné meno?

10/10 Pavol Országh ... bol básnik, dramatik a spisovateľ. Kto by nepoznal jeho prekrásne epické diela Hájnikova žena, Ežo a Gábor Vlkolinskí. Ani v povinnom čítaní nesmeli chýbať klenoty z jeho tvorby. Aký pseudonym si vybral?