Je založená na dlhoročnej technológii a má vyššiu účinnosť? Presvedčí tých, ktorí zatiaľ očkovanie odmietajú?

Budúci rok sa možno aj u nás bude očkovať novou vakcínou. Podľa doterajších správ by mohla mať menej nežiadúcich účinkov i čiastočne zbaviť ľudí nedôvery vo vakcíny. Reč je o novej vakcíne od spoločnosti Valneva s názvom VLA2001, ktorá je nádejou aj proti novému variantu omicron.

Na nové kmene

V čom je iná oproti predošlým vakcínam od Moderny či konzorcia BioNTech/Pfizer? Hlavnou zložkou vakcíny od Valnevy je chemicky inaktivovaný vírus SARS-CoV-2. Je to tradičná technológia vývoja vakcín, ktorá sa používa už 60 až 70 rokov s vysokou úrovňou bezpečnosti. Táto metóda sa používa pri výrobe väčšiny očkovacích látok proti chrípke a mnohých detských vakcín.

Predstavitelia európskych zdravotníckych úradov dúfajú, že táto skutočnosť presvedčí ľudí skeptických voči mRNA vakcínam od Pfizeru a Moderny, aby sa dali zaočkovať, približuje AFP a TASR.  Navyše, ako dúfajú vývojári vakcíny, môže byť účinnou posilou proti novému variantu omikron, najmä po tom, čo výkonný riaditeľ Moderna Therapeutics predpovedal, že existujúce vakcíny budú proti variantu Omicron menej účinné ako iné kmene koronavírusu,  píše Daily Bussines. 

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia