Pruh nie je len neškodná hrčka na bruchu či v slabine. Ak ho zanedbáte, koledujete si o vážne zdravotné komplikácie.

Pred pár rokmi, keď bol pán Gregor krátko pred dôchodkom, pocítil pri namáhavom rýľovaní v záhrade akési puknutie či zaštípanie v pravej slabine. Takmer by na dávnu bolesť zabudol, keby nemala spojitosť s tým, čo ho trápi dnes. „Je to taký intímny problém, nikomu som sa s tým nezdôveroval. Začal sa mi zväčšovať pravý semenník. Najprv len tak nenápadne, ale bolo to čoraz horšie. Bál som sa ísť s tým k lekárovi, bolo mi to aj trápne, a keď som ovdovel, jednoducho som sa na to vykašľal,“ priznáva 76-ročný pán.

No začiatkom tohto roku sa mu stal menší zázrak, zaľúbil sa! „Chcel by som s Hankou stráviť zvyšok života. Čo by si však pomyslela, keby videla, že mám vajíčka ako loptu? Alebo čo ak je to rakovina?“ A tak sa vybral k lekárovi. Výsledok ho potešil aj nepotešil. „Nejde o zhubný nádor, ale o pruh, ktorý pravdepodobne vznikol vtedy pri rýľovaní v záhrade. Nuž, Hanka ma bude musieť brať takého, aký som. Aj s mojou ‚loptou‘,“ snaží sa vniesť do svojej situácie humor pán Gregor.

Kedy môže vzniknúť pruh:
  • dvíhanie bremien z predklonu
  • vzpieranie
  • veslovanie
  • cvičenie „brušákov“
  • kašľanie
  • pôrod
  • tlačenie na toalete pri zápche
  • aktivity vyvolávajúce náhle zvýšenie vnútrobrušného tlaku
  • nadváha

Nadrozmerný miešok

„Slabinová hernia sa u mužov môže dostať až do mieška, kam sa presunie časť obsahu brušnej dutiny. Potom majú miešok aj po kolená. Zväčšuje sa to pomaly, lebo blana, ktorá drží obsah, neustálym tlakom rastie, a to postupne aj niekoľko rokov,“ vraví doktor Július Muranský z kliniky jednodňovej chirurgie v Bratislave.

„U starších ľudí, ak je vak veľký, sa to už spravidla neoperuje. Obsah vaku nie je kam dať. Orgány sa udomácnia na nových miestach, mimo brušnej dutiny, a ak by ich lekár presunul späť, vytlačí tým bránicu natoľko, že pa­cient nebude vládať dýchať. Takže do istého objemu možno vrátiť obsah do brušnej dutiny, ale ak pacienti prídu neskoro, už to nemusí byť možné,“ vysvetľuje odborník, prečo pán Gregor bude musieť strpieť na staré kolená svoj nadrozmerný miešok. Podobná situácia môže nastať aj pri brušnej hernii, ak sa zanedbá, a orgány sa rozmiestnia tam, kde normál­ne nepatria.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia