Staré krivdy si často ľudia nesú v sebe ako obrovský balvan a netušia, ako by sa im uľavilo, keby sa s nimi vyrovnali.

Schopnosť ospravedlniť sa niekomu alebo, naopak, ospravedlnenie prijať a odpustiť je prejavom silnej a vyrovnanej osobnosti. Psychológovia navyše preukázali, že takýto akt má pozitívny vplyv na naše zdravie.

„Ak dokáže v sebe človek, ktorému bolo ublížené, nájsť vnútornú silu a vôľu na odpustenie, zázračne mu to zmení život,“ hovorí modelka a finalistka Českej Miss z roku 2014 Veronika Kašáková. A dobre vie, o čom hovorí. Len vďaka naozaj veľkému úsiliu dokázala po mnohých rokoch odpustiť rodičom, že ju s bratom odložili do detského domova a následne dali súhlas na jej adopciu… Smutnú úlohu v príbehu dvoch malých detí, ktorých sa ich rodičia zriekli, hralo násilie, alkohol aj drogy. O neľahkom životnom osude Veronika napísala autobiografickú knihu Spoveď: Z decáku až na prehliadkové móla, navyše založila nadáciu, ktorá podporuje deti v detských domovoch, aby neboli stratené a po dosiahnutí plnoletosti boli pripravené na vstup do života.

Povznášajúci pocit

„Prvý míľnik, kedy som si povedala, že by som rodičom chcela odpustiť, bolo uvedomenie si, čo odpustenie môže znamenať pre mňa samotnú. Vtedy som pochopila, že to neznamená ospravedlňovať činy ľudí, ktorí nám nejakým spôsobom ublížili, ale zbaviť sa pocitu hnevu, krivdy a ublíženia, ktoré veľmi nepríjemne ubližujú nám samotným. Inými slovami: odpustenie je pre mňa liečivý duševný proces sám o sebe, ktorý mi pomáha dostať zlosť a zášť niekam mimo seba, čím sa od nich vlastne oslobodzujem,“ opisuje Veronika Kašáková svoje pocity. Zároveň však pripomína, že takéto odpustenie trvá celkom dlho, niekedy aj celý život. Ale potom to naozaj stojí za to. „Vo chvíli, keď si spomeniete na osoby a činy, ktoré vám veľmi ublížili, a prvýkrát zistíte, že už k nim necítite zášť, pomstychtivosť ani zlobu, je to skutočne povznášajúce. Cítite ohromné ​​uľahčenie, uvoľnenie, vedomie, že už to prebolelo. Zrazu som skrátka cítila, že som proti tomu získala imunitu,“ dodáva.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia