Za nami je horúce leto, keď sme denne vystavovali pokožku slnečným lúčom. Teraz prichádza jesenné počasie – vietor a dážď. Čo je DOLEŽITÉ PRE PLEŤ v tomto období?

Možno ste po lete hnedí ako kakao alebo ste si zachovali bledú pokožku. Tak či onak, v tomto období je dôležité myslieť na regeneráciu kože po opaľovaní, ktorému bola počas letných mesiacov vystavená. Dôležitá je však aj príprava na zimu. Základom je pravidelná starostlivosť o pleť.

Potrebné je každodenné intenzívne umývanie tváre teplou vodou, ktoré ju zbaví potu a nečistôt, napríklad ráno. Večer by sa potom mala pokožka umyť jemným mydlom. Pokiaľ však máte pocit, že napriek dôkladnej starostlivosti vaša pleť trpí, skúste sa jej venovať intenzívnejšie spolu s odborníkmi v kozmetických salónoch či vo wellness centrách. Odmenou vám bude rozžiarená koža.

Ktorý fototyp ste?

V Európe rozlišujeme štyri fototypy pokožky. Hlavným rozlišovacím faktorom je reakcia pokožky na slnečné lúče. Svoj fototyp treba poznať aj preto, aby ste vedeli odhadnúť množstvo času, keď môžete pokožku vystaviť slnečným lúčom bez ochrany. Čím sú pokožka, vlasy a oči svetlejšie, tým nižší ste fototyp.

I. Keltský typ: ide o najmenšiu skupinu, tvoria ju asi 2 % obyvateľov. Typická je nápadne svetlá pleť s pehami, hrdzavé vlasy, modré oči, pokožka sa nikdy neopáli, iba začervená. Prirodzená ochrana kože, počas ktorej sa koža nespáli, je 10 – 15 minút. Koža nikdy nepigmentuje. Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku 20 alebo 25, pri mori 30 alebo 50.

II. Európan so svetlou pleťou: reč je asi o 12 % obyvateľov. Poznávacím znamením je ľahko tmavšia pleť, riedke pehy, blond vlasy, oči zelené, modré alebo sivé. Koža najskôr sčervená, následne zhnedne. Prirodzená ochrana kože je 10 – 20 minút. Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku 20, pri mori 20 alebo 25.

III. Európan s tmavou pleťou: Je to najväčšia skupina, asi 78 % obyvateľov. Títo ľudia majú svetlohnedú pleť bez pieh, tmavohnedé vlasy, hnedé alebo sivé oči. Koža mierne sčervená a čoskoro zhnedne. Pri dlhšom pobyte na slnku by mal byť použitý opaľovací prostriedok. Prirodzená ochrana pokožky 20 – 30 minút. Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku 15, pri mori 20.

IV. Stredomorský typ: hovoríme približne o 8 % obyvateľov, ktorí majú hnedú alebo olivovú pleť, tmavé oči, tmavohnedé vlasy. Opálenie bez začervenania rovno dohneda. Pri mori a na horách sa odporúča použiť ochranný prostriedok. Prirodzená ochrana pleti je 40 minút. Odporúčaný ochranný faktor: na Slovensku 10, pri mori 15.

Používanie krému s ochranným faktorom by malo byť počas leta absolútnou samozrejmosťou. Len málokto to však naozaj dodržiava. Koža opaľovaním veľmi trpí a na jeseň je poškodená a suchá. Prvé príznaky suchej pokožky často nie sú nepríjemné ani obťažujúce. Ak ich však ignorujeme, vysúšanie pokožky sa bude pravdepodobne zhoršovať.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia