Celý svet obletela správa, že naše dejiny sa prostredníctvom strieborného plátna na chvíľu prepoja s oscarovým hercom Anthonym Hopkinsom (82).

Ten by si mal zahrať záchrancu židovských detí, no ako sa nám podarilo zistiť, film s rovnakou tematikou a veľkolepým obsadením chystá aj známy slovenský režisér a producent Matej Mináč (59). Informáciu o pripravovanej zahraničnej snímke priniesol portál Deadline Hollywood. Film ponesie názov One Life (Jeden život, pozn. red.) a zamerať by sa mal na záchranu židovských detí, ktorej súčasťou bol Nicholas Winton v roku 1938 a 1939. Aj vďaka jeho nasadeniu sa tak podarilo z vtedajšieho Československa do Británie prepraviť takmer 700 detí. Produkciu má na starosti americká spoločnosť See-Saw v spolupráci s BBC Films. Dátum začiatku nakrúcania, miesto ani rozpočet však producenti nezverejnili.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Dojemný príbeh minulý rok spracovala aj spisovateľka a reportérka Veronika Homolová Tóthová (40). Dokument Ruky na skle venovala takzvaným Wintonovým deťom a najväčším hrdinom ich záchrany – rodičom, ktorí sa boli ochotní vzdať svojich potomkov, aby mohli ďalej žiť. Správa o príprave filmového spracovania príbehu, navyše s hviezdnym obsadením, ju preto úprimne potešila. „Príbeh sira Wintona a všetkých tých ľudí, ktorí zabezpečili záchranu 669 československých detí, je dôležitým príbehom našich dejín. Môže nám pripomenúť niečo, na čo sme, zdá sa mi, v poslednom období zabudli. Zlu sa treba postaviť a urobiť niečo dobré. Aj niečo, čo sa zdá na prvý pohľad príliš ťažké či dokonca nemožné,“ povedala nám.

Počas nakrúcania dokumentu nadviazala priateľské kontakty s niekoľkými Wintonovými deťmi a sprostredkovala nám vyjadrenie Zuzany Marešovej žijúcej v Prahe. Tá potvrdila, že tvorcovia filmu zatiaľ žiadne z takzvaných Wintonových detí nekontaktovali, aj keď informáciu o chystanej snímke zachytili. „My sme navzájom v spojení a nikto nespomínal, že by sa im niekto ozval,“ uviedla. Ďalšia zo zachránených, lady Milena Grenfell-Bainesová, sa zároveň vyjadrila, že hraný film o Wintonovi by najviac prináležalo spracovať slovenskému režisérovi Matejovi Mináčovi. Ten má totiž na odhalení tohto neuveriteľného príbehu najväčšiu zásluhu.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Gillian Anderson

Z agentky Scullyovej je Margaret Thatcherová: GILLIAN ANDERSON prijala hereckú výzvu

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Dominika Gottová

Pokus o samovraždu! DOMINIKA GOTTOVÁ chcela ukončiť svoje trápenie. Čo ju k tomu dohnalo?

Veselý Čaj

Slováci rozbehli biznis počas korony: Viete, ako chutí skutočný čaj?

Pred súdom v Londýne sa zišli fanúšikovia slávneho herca, aby ho podporili.

Koniec kariéry? JOHNNY DEPP vraj bil manželku, ona mu údajne do postele vykonala veľkú potrebu

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia