V Bratislave máme najunikátnejšiu stavbu, aká spája brehy Dunaja. Ani jedna z deviatich ďalších podunajských krajín nemá nič výnimočnejšie.

Najprv to bol Most Slovenského národného povstania, ktorý spočiatku všetci volali Nový most. Potom ho premenovali na Nový most, ktorý aj tak všetci volali Most SNP. V súčasnosti je to oficiálne opäť Most SNP. Spája brehy druhej najdlhšej európskej rieky. Dlhšia je Volga v Rusku. Technicky je to jednopylónový oceľový cestný zavesený most vejárového dizajnu. Ako jediný most cez Dunaj – nielen v našom hlavnom meste – nemá žiadny pilier v toku rieky. Most s najväčším hlavným rozpätím v Bratislave v roku 2001 vyhlásili za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby.

JEDINEČNÉ FOTOGRAFIE Z BRATISLAVSKÉHO UFA NÁJDETE V GALÉRII

Ďaleko od nuly

Celý Dunaj meria takmer tritisíc kilometrov. Hovorí sa, že voda spod mosta v Bratislave by odtiekla do Čierneho mora za necelý mesiac, keby jej v ceste nestáli priehrady. Do ústia je to úctyhodných 1 869 kilometrov. Každá rieka to má vymyslené inak. Dunaj je kilometrovaný (meraný, pozn. autora) od Čierneho mora smerom k svojim prameňom v nemeckom Čiernom lese. Zložité je to v tom, že do mora sa vlieva troma ramenami. Dve sú čisto na území Rumunska a severné tvorí hranicu Rumunska a Ukrajiny. Oficiálnym ramenom, ktorým meriame Dunaj, je Sulinské rameno s mestom Sulina pri ústí. Tam je určený kilometer nula. Lenže... Rieka sem každoročne naplaví kopu novej pevniny z polovice Európy. Cíp ústia je tak čoraz hlbšie v mori a nula už nie je na nule, ale o niekoľko kilometrov hlbšie. Kde bolo more, je pevnina. Čo s tým? Nič. Oficiálna nula je stabilná.

Lenže svoju nulu si vymysleli aj Ukrajinci. Je to obrovský monument v tvare 0 km. Pred zimnými búrkami ho odvážajú na údržbu a späť ho osádzajú na jar. Vždy ho posunú tak, aby stál pri naozajstnom ústí. Na poznámku, že to takto predsa nesedí, argumentujú, že nula sedí a nesedí všetkých tých ostatných takmer tritisíc kilometrov. Mimochodom, oficiálnym kilometrom Prístavu Bratislava je kilometer 1 868 o kilometer nižšie po prúde pod Starým mostom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia