Neďaleko Orechovej Potône vo veľkej hale odpočívajú tanky a ďalšie vojenské vozidlá. Občas zadymia a s rachotom sa pohnú.

Nie je to síce najpočetnejšia zbierka vojenskej techniky u nás, ale je unikátna najmä tým, že takmer celá funguje alebo fungovať bude. Samozrejme, zbrane majú nefunkčné, už len na parádu.

VIAC FOTOGRAFIÍ Z CHRÁMU VOJENSKEJ TECHNIKY NÁJDETE V GALÉRII

Na poslednú chvíľu

Ladislav Csukás, kurátor zbierky vojenskej techniky pri Slovakia Ringu, je zberateľ bojovej techniky a výbavy. Vojenská história je jeho koníčkom a vášňou. „Keď som sa stal nájomcom trate pre offroadové autá, prišli sme s myšlienkou postaviť na Slovakia Ringu halu pre niekoľko exponátov, ktoré som už mal. Slovo dalo slovo a stal som sa kurátorom vojenského múzea. Zhromaždili sme exponáty od niekoľkých zberateľov. Podarilo sa nám vytvoriť relatívne ucelenú zbierku ťažkej techniky Československej ľudovej armády. Máme len štyri exponáty, ktoré neslúžili v našej armáde. Každým rokom sa nám zvyšuje návštevnosť. Snažíme sa zarobiť na prevádzku a zbierku zveľaďovať.“

Múzeum je zvyčajne otvorené v soboty a nedele počas sezóny od apríla do októbra. „Sme v súčinnosti so Slovakia Ringom a Malkia Parkom. Ľudia počas chladnejších mesiacov už nemajú o vonkajšie expozície záujem. Usporiadali sme dva ročníky Military day. Prišlo množstvo zberateľov, Ozbrojené sily Slovenskej republiky, stavali sme dobové tábory, tankmi ničili vraky… Snažili sme sa zaujať. Vlani sme Military day museli zrušiť. Čo bude tento rok, uvidíme. Budeme ho možno organizovať podľa situácie na poslednú chvíľu.“

Všetky exponáty sú pojazdné. Sú na nich buď bezpečné školské zbrane, alebo znehodnotená výzbroj. Legislatívu berú vážne. „Všetky naše exponáty robia to, čo majú, hýbu sa, točia sa im kanóny, svetielka svietia, vrčia, dymia, ale nestrieľajú. Či vôbec jazdia, sa ukáže vždy na poslednú chvíľu. Minulý rok sme obrneným transportérom najazdili aj 2 000 kilometrov bez väčších problémov. Keď sme ho chceli naštartovať o pár mesiacov neskôr, bola z toho oprava na tri dni. Ťažko povedať, ako sa po toľkých rokoch budú správať súčiastky. V princípe však idú. Keď nie, máme renovačnú dielňu, ktorá prežíva nekonečný príbeh starostlivosti, opráv a zháňania náhradných dielov,“ smeje sa kurátor Csukás.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia