Šimpanzica Cindy je hviezdou zoologickej záhrady v škótskom Edinburghu a minulý týždeň to platilo dupľovane. Oslávila totiž päťdesiate narodeniny!

Ošetrovatelia jej vyzdobili výbeh a pripravili darčeky, čo Cindy patrične „ocenila“. Do ich rozbaľovania sa pustila s takou vervou, že potrhané baliace papiere a kartóny zo škatúľ lietali všade vôkol. K dobrotám sa napokon prebojovala, pochutila si na nich a nakoniec si ľahla na jeden z transparentov.

Vo vyzdobenom výbehu ju čakali darčeky, ktoré
Zdroj: Rex

Cindy prišla na svet 15. októbra 1965 vo voľnej prírode a je najstarším z 18 šimpanzov, ktorých v rámci záchranného projektu týchto živočíchov v Edinburghu chovajú. Absolútnou rekordérkou však nie je. Najstarším európskym šimpanzom bol Jojo, ktorého chovali v zoologickej záhrade vo francúzskom meste Nancy. Keď vo februári 2012 zomrel mal 60 rokov. Za svetového rekordéra je považovaný Cheetah, ktorý ešte v medzivojnovom období hral v hollywoodskych filmoch o Tarzanovi. Zomrel v roku 2011 a údajne mal v tom čase 80 rokov, čo ale viacerí odborníci spochybňujú. Vo voľnej prírode sa totiž šimpanzy dožívajú asi 40 rokov, v zajatí približne 60.

Po oslave si oddýchla na jednom z transparentov
Zdroj: Rex

Diskusia