Patria k obľúbeným kultúrno-výchovným inštitúciám, ich úlohou však nie je len vystavovať zvieratá a zabezpečiť rekreáciu. Zoologické záhrady sú pre mnohé vzácne a ohrozené druhy JEDINOU NÁDEJOU na prežitie.

Viac než tisíc zoologických záhrad sveta navštívi ročne celá desatina svetovej populácie, teda 700 miliónov ľudí. Národná zoologická záhrada Bojnice je na Slovensku najnavštevovanejšia, v minulom roku do nej zavítalo 401 586 návštevníkov. V tomto roku si pripomíname 65. výročie jej založenia. Okrem vystavovania živých exponátov patrí k jej odborným poslaniam aj realizácia programov záchrany ohrozených druhov v ich domovine, teda tam, kde je to najpotrebnejšie.

Návrat rysov

Preto sa bojnická zoo venuje výskumu, monitoringu, ochrane a záchrane našej najväčšej mačkovitej šelmy. Od roku 2016 bolo v rámci projektu Life Luchs do Falckého lesa prevezených a vypustených celkovo dvadsať rysov, z ktorých osem pochádzalo zo Slovenska.

„Vzhľadom na zníženie potenciálneho negatívneho tlaku na populáciu rysa na Slovensku len dva jedince boli odchytené vo voľnej prírode. Zvyšných šesť rysov boli siroty, ktoré sa nám podarilo úspešne zrehabilitovať. Väčšina rysov sa k nám dostane v kritickom stave. Ich rehabilitácia nie je vôbec jednoduchá, bývajú podvyživené, dehydrované, silne napadnuté vonkajšími či vnútornými parazitmi. Napriek tomu sa nám ich iba vďaka rýchlej a odbornej pomoci expertného tímu darí zachrániť a darovať im druhú šancu na život,“ predstavuje jeden z novodobých projektov vedúci zoologického oddelenia Branislav Tám.

„Cieľom ďalšieho projektu Life Lynx je záchrana populácie rysa v dinárskom pohorí a v juhovýchodných Alpách jej posilnením a dlhodobou ochranou. Od roku 2019 bolo v rámci projektu Life Lynx z Karpát prevezených sedem rysov, z toho dva zo Slovenska. Jedným zo slovenských rysov je samec Maks, ktorý absolvoval úspešnú rehabilitáciu v Národnej zoologickej záhrade Bojnice. Jeho záchrana bola nádherným príkladom spolupráce zamestnancov Správy CHKO Poľana zo Štátnej ochrany prírody SR a zoo Bojnice, ktorým sa Maksa podarilo odchytiť. V tom čase bol rys vo veľmi zlom zdravotnom stave a mal zlomenú prednú končatinu. Po prevezení do nášho zariadenia sme ho úspešne rehabilitovali. Vo vynikajúcom zdravotnom stave bol ako prvý slovenský rys po 47 rokoch od historickej reštitúcie vypustený v slovinskom pohorí Snežnik,“ hovorí Branislav Tám.

Národná zoologická záhrada Bojnice sa zaslúžila o výskum rysa karpatského a jeho návrat do ekosystému.
Zdroj: ZOO BOJNICE

Stanica a centrum

Ako organizácia zriadená ministerstvom životného prostredia plní Národná zoologická záhrada Bojnice množstvo úloh, spravuje rehabilitačnú stanicu pre zranené živočíchy a záchytné centrum pre zhabané a zaistené živočíchy. Jedince prijaté do rehabilitačnej stanice sa tu pripravujú na návrat do voľnej prírody. Nie vždy sa však rehabilitované jedince dokážu zaradiť do bežného života v prírode a napriek snahe a dôslednej príprave nemusí byť ich návrat úspešný. V tom prípade zostávajú po zvyšok svojho života v tunajšej opatere. Ďalším zariadením, ktoré bojnická zoo spravuje, je záchytné centrum pre zhabané a zaistené živočíchy, jediné na Slovensku. Sem sa dostávajú zaistené živočíchy z územia Slovenskej republiky, ktoré sa stali obeťou nelegálneho obchodu.

FOTOGRAFIE Z BOJNICKEJ ZOO NÁJDETE V GALÉRII
Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Gillian Anderson

Z agentky Scullyovej je Margaret Thatcherová: GILLIAN ANDERSON prijala hereckú výzvu

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Dominika Gottová

Pokus o samovraždu! DOMINIKA GOTTOVÁ chcela ukončiť svoje trápenie. Čo ju k tomu dohnalo?

Veselý Čaj

Slováci rozbehli biznis počas korony: Viete, ako chutí skutočný čaj?

Pred súdom v Londýne sa zišli fanúšikovia slávneho herca, aby ho podporili.

Koniec kariéry? JOHNNY DEPP vraj bil manželku, ona mu údajne do postele vykonala veľkú potrebu

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

ISS je už mimo zemskej gravitácie. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia