Písal sa 13. január 1971 a na pulty sa dostalo nové vydanie týždenníka Život titulnú stránku týždenníka Život zdobila fotografia mladej sympatickej herečky ZUZANY KOCÚRIKOVEJ (72). V nášho archívu sme pre vás vybrali článok s názvom "Sedem tvárí Zuzky Kocúrikovej".

Zdroj: Reprofoto

Sedem tvárí Zuzky Kocúrikovej

Hoci nemôže zdôrazňovať malebnosť a rázovitosť svojho rodiska, nesťažuje sa, že sa pred dvadsiatimi dvoma rokmi narodila v Bratislave. Ešte skôr, než v roku 1966 dostala maturitné vysvedčenie na SVŠ na Cádrovej ulici, zaviazala sa zmluvou Tálii (hoci sa vtedy ešte nezdalo, že to bude zmluva dlhodobá) a vytvorila postavu Oľgy Dvorskej vo filme režiséra J. Zachara Zmluva s diablom. Po maturite pred začatím štúdií na odbore herectva Vysokej školy múzických umení v Bratislave, teda cez prázdniny, ju angažovali do koprodukčného filmu režiséra Robbe-Grilleta Muž, ktorý luže.

Dnes, niekoľko mesiacov pred skončením štúdia na divadelnej fakulte, môže už mladá herečka Zuzka Kocúriková vymenovať celý rad postáv, ktoré stvárnila vo filmoch, v televíznych inscenáciách a divadlách: Lujza z Hollého filmu A. C. Dupin zasahuje, Rózka Sammlerová z Medveďovho Krčmárskeho kráľa (ktorý mal iba prednedávnom premiéru), Rozália z divadelnej inscenácie hry Ach, ocko, chudák ocko, mama ťa zavesila do skrine a ja som z toho smutný a Lika z hry Môj úbohý Marat, obe z avantgardného Divadla na korze. (Zdá sa, že práca v tomto divadle bude aj po skončení školy patriť k tajným Zuzkiným želaniam.) Skalní televízni diváci sa možno na ňu pamätajú z inscenácií hier Inferno, 87. revír, Smrť Dona Juana, Prvý deň slobody, Myš a z ďalších menších úloh.

Portrét mladej herečky sa nemôže zaobísť bez toho, aby sme sa jej nespýtali na najobľúbenejších hercov. Aj spomedzi slovenských si vybrala takých, ktorých obdivuje či od ktorých sa mnohému naučila, no menovať chce radšej zahraničných — Jeanne Moreauovú a z mužov túto (zaslúženú) poctu dostal Peter O’Toole.

V kontexte so všetkým, čo sme dosiaľ spomenuli, znie trocha paradoxne to, že Zuzka pôvodne vôbec nechcela ísť študovať herectvo, ale kostymérstvo. Chodila kresliť, intenzívne sa o tento odbor zaujímala. Kreslenie ostalo jej koníčkom dodnes a k svojej záľube sa vracia aj v diplomovej práci. Vybrala si totiž tému Herec a kostým.

SEDEM TVÁRÍ ZUZANY KOCÚRIKOVEJ: ARCHÍVNE FOTOGRAFIE ZNÁMEJ HEREČKY NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia