Ako sa prejavuje ochorenie, ktoré sa objavilo už vo viacerých štátoch? O svojej skúsenosti otvorene prehovoril mladý muž!

Matt Ford (30) z Los Angeles bojoval s opičími kiahňami. Chcel svoju skúsenosť zdieľať so širokou verejnosťou, a tak kvôli tomu natočil video na TikTok. Pozreli si ho státisíce ľudí, cieľ tohto obsahu bol jasný - podporiť ľudí v očkovaní.

"Toto nechcete," povedal otvorene pre CNN. "Prvýkrát som si to naozaj uvedomil a všimol si symptómy v piatok 17. júna," vysvetlil. Okamžite o tom informoval aj svojho lekára

Prenos ochorenia

Proces šírenia opičích kiahní je ľahký na pochopenie - človek sa nimi môže nakaziť, keď má priamy kontakt s infekčnou vyrážkou, chrastou, prípadne s telesnými tekutinami.

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) však dáva do pozornosti, že ochorenie sa môže šíriť aj prostredníctvom respiračných sekrétov, keď je človek v dlhšom kontakte s niekým tvárou v tvár. Opičie kiahne sa ale na vás môžu preniesť tiež vtedy, keď sa dotknete nejakých predmetov, na ktorých sú telesné tekutiny infikovanej osoby.

Keď povedal Fordovi kamarát, že možno u neho prepuklo toto ochorenie, okamžite si prezrel celé telo. "Všimol som si niekoľko škvŕn, ktoré som si predtým nevšimol," povedal. Škvrny podľa neho vyzerali ako bežné vyrážky, no radšej si to nechal pozrieť u doktora. O niekoľko dní neskôr zistil, že naozaj má opičie kiahne.

Na snímke z elektrónového mikroskopu z roku 2003, ktorú sprístupnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), sú zobrazené zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
Zdroj: TASR/AP

Článok pokračuje na ďalšej strane. Dozviete sa o jeho najväčších bolestiach...

Diskusia