Mala iba 24 rokov, keď prekonala zástavu srdca. Takmer ju neprežila kvôli ignorovaniu príznakov.

Písal sa rok 2014, keď bola Brittany Williams na večeri v reštaurácii na Times Square v New Yorku. Mala vtedy iba 24 rokov, no dostala zástavu srdca a takmer zomrela. Dvaja zákazníci , ktorá boli zhodou okolností doktori, si všimli, že upadla do bezvedomia a okamžite jej dali prvú pomoc, ktorá trvala osem minút. Lekári ju potom uviedli do umelej kómy, z ktorej sa prebrala po dvoch dňoch v nemocnici.

Ubehlo už takmer 10 rokov, odkedy Brittany čelila smrti. Rozhodla sa prehovoriť o svojej skúsenosti pre reláciu TODAY. Najväčšou chybou bolo, že nevyhľadala pomoc ihneď, ako na sebe zbadala varovné signály. "Bola som v práci a zrazu mi znecitlivela a brnela ľavá strana tela," povedala. A ono sa to ešte zhoršovalo. Keď pátrala po internete, čo by to mohlo byť, vyskytli sa tri veci - mŕtvica, srdcový infarkt a zástava srdca. Krátko na to sa obrátila na svoju šéfku a povedala jej o vážnom probléme.

"Máš 24 rokov. Beháš 8 kilometrov denne. Ješ extrémne zdravo, to by sa ti nikdy nestalo," povedala jej šéfka. Lenže sa mýlila. "Verila som jej. A o tri dni neskôr som bola na zemi v reštaurácii na Times Square bez pulzu," odvetila Brittany. "Moja mama a otec sa obzreli a mysleli si, že mám záchvat. Moje oči sa prevrátili dozadu a jednoducho som skolabovala a nereagovala som," opísala hrozivý moment. Tesne pred stratou vedomia cítila v tele mravčenie.

V nemocnici jej diagnostikovali syndróm dlhého QT intervalu. Ide o stav, ktorý spôsobuje rýchly nepravidelný srdcový tep. Kvôli tomu išla Brittany pod nôž, aby jej implantovali defibrilátor, ktorý ju mal v budúcnosti chrániť pred takýmito epizódami. "Hlboko vo vnútri som však vedela, že som dostala druhú šancu na život a nemienila som ju premárniť," povedala. Rozhodla sa, že bude šíriť osvetu o prvej pomoci a viesť ľudí k tomu, aby sa ju učili. Človek predsa nikdy nevie, čo sa môže stať a kedy ju bude potrebovať.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia