Jedného z najlepších českých hercov v histórii Vladimíra Menšíka (†58) trápili problémy s dýchaním nielen pri práci.

 Za jeho výkonmi sa ukrývali astmatické záchvaty, ktoré neraz vyvrcholili prevozom do nemocnice. Alkohol, cigarety a samotná astma boli napokon príčinou skorého odchodu hereckej legendy.

Vladimír Menšík, absolvent priemyselnej školy, sa stal neodmysliteľnou súčasťou českého filmu a vďaka dokonale stvárneným postavám v hraných rozprávkach ho poznajú všetky generácie. Pôvodne pracoval v brnianskych strojárňach, kde využil svoje znalosti zo školy. Napriek veľkému hereckému talentu sa však na JAMU (Janáčkovu akadémiu múzických umení) dostal až na druhý pokus.

Po úspešnom absolvovaní štúdia sa stal členom Vesnického divadla, kde každou hereckou úlohou dokazoval, že je prínosom pre divadelné pódiá. Aj keď bol ako stvorený pre divadlo, túžil byť súčasťou filmu. Prvú skúsenosť s kamerami mal len ako komparzista vo filme Veľká príležitosť (1950). Rok 1956 priniesol Menšíkovi prvú hereckú úlohu. Stvárnil postavu talianskeho mechanika v snímke Dědeček automobil (1956). V tom čase bol stále členom divadla. Angažoval ho doň E. F. Burian, ktorý práve tento film nepodporoval, a tak sa s ním Menšík dostal do konfliktu, ktorý vyústil až do jeho odchodu z divadla. V roku 1958 sa mu otvorili brány Barrandova a začal stvárňovať takmer výlučne filmové postavy.

Za obrovskými úspechmi sa však skrývali zdravotné problémy, ktoré mu čoraz častejšie bránili normálne fungovať či už na pľaci, alebo v kruhu rodiny. Bol dvakrát ženatý a mal štyri deti, z ktorých len dcéra Martina (56) pokračuje v otcových hereckých šľapajach. Trpel ťažkou astmou a pri nakrúcaní ho často zachraňovali aj hereckí kolegovia. Väčšinou však bola vždy nablízku jeho lekárka MUDr. Zdena Lipárová. „Pichol som mu injekciu, aj keď nie som zdravotná sestra. Dirigoval ma, ako to mám spraviť,“ prezradil Pavel Trávniček (70), s ktorým Menšík spolupracoval v rozprávke Tri oriešky pre Popolušku (1973).

Astmatické záchvaty mu znemožnili naplno sa venovať svojej úlohe v mnohých filmoch a rozprávkach. „Prosto sa točilo, točilo, zrazu sa prerušilo, on išiel vedľa, pichol si injekciu a išlo sa ďalej,“ opisuje nakrúcanie Princa a Večernice (1978) Ivana Andrlová (60). Niekedy bol nutný aj prevoz do nemocnice, odkiaľ sa vrátil priamo na nakrúcanie. „Ráno sa koľkokrát povedalo – musíme počkať na pána Menšíka, v noci bol v nemocnici. Tak sme vedeli, že je to vážne,“ spomína Petra Černocká (71), predstaviteľka Saxany.

Poslednú hereckú úlohu, ktorú mu ponúkli, musel zo zdravotných dôvodov odmietnuť. „Jeho zdravotný stav pred začiatkom nakrúcania nebol taký, aby rolu, v ktorej sa aj šermuje, zvládol,“ prezradil režisér Jiří Adamec (73).

K ťažkej astme sa pridali ešte problémy s alkoholom a fajčením, ktoré neraz nakrúcanie skomplikovali. Keď sa pripravovala rozprávka Tri oriešky pre Popolušku, niektoré scény museli niekoľkokrát opakovať, lebo Menšík bol natoľko pod vplyvom alkoholu, že nedokázal správne sformulovať svoje repliky. Poslednýkrát sa objavil pred kamerami 27. mája 1988 v zábavnom programe Abeceda. O dva dni neskôr zomrel na následky prasknutého vredu a silného astmatického záchvatu. „O chorobe hovoril ako o svojej priateľke. Bol zmierený,“ prezrádza jeho lekárka.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO VLADIMÍRA MENŠÍKA NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia