Po pohrebe VAŠA PATEJDLA (†68) sa v šoubiznisových kuloároch začala šíriť z viacerých zdrojov prekvapivá správa.

Ako je verejne známe, Vašo žil dlhé roky v paralelnom vzťahu. Ten sa prevalil v roku 2011 a vzišiel z neho syn Benjamín (15). Mimochodom pri zoznámení dvojice boli aj zvyšní členovia kapely, keďže prvé stretnutie prišlo pred rokmi náhodne po niektorom z ich koncertov. „Boli sme v reštaurácii, kde bola na večeri aj kapela, a robili sme si tam s kamarátkami žarty, čo si oni všimli a neskôr sme sa s nimi začali baviť. Ale potom sme sa s Vašom videli po dlhom čase a nejako naraz sa to udialo,“ zaspomínala si Vašova nepriznaná láska Miluše pre týždenník Šarm pred štyrmi rokmi.

Keď informácie o druhej žene a synovi vyšli na svetlo sveta, v rozhovore pre Život prvá manželka, ktorá o tom nemala tušenie, povedala: „V jednom okamihu som stratila manžela aj životnú istotu,“ uviedla Alena Patejdlová (67). V náročnej situácii, v ktorej sa manželská dvojica ocitla, si však obaja zachovali duchaprítomnosť a ich cesty sa rozišli bez zbytočného rozruchu a búrlivých emócií. Následne si v niekoľkých rozhovoroch sypal Vašo popol na hlavu. Pre český týždenník Sedmička napríklad uviedol: „Je pravda, že sme náš vzťah udržovali dlhšie, navyše sme mali malého syna. Žil som v paralelnom vzťahu a po nejakom čase som pochopil, že takto to ďalej nejde. Inak by som sa z toho zbláznil…“

Kde je pravda?

Práve fakt, že si založil novú rodinu ešte pred tým, než oficiálne opustil svoju zákonitú manželku, sa údajne nemal celkom pozdávať jeho kolegom z kapely. V kuloároch sa navyše už niekoľko dní šíria informácie o tom, že Alena a Vašo Patejdlovci si síce pred rokmi vyrovnali majetky, ale rozvodové konanie vraj nemalo byť dotiahnuté do konca. To by teda malo znamenať, že v čase spevákovej rýchlej smrti Alena Patejdlová bola jeho zákonitou manželkou a zároveň s potomkami aj dedičkou majetku. Ako nedávno informoval denník Nový Čas, rozhodne sa nejde o drobné. Vzhľadom na to, že Vašo bol činorodý človek, len peniaze z tantiém by mali podľa zdroja denníka predstavovať desiatky tisíc eur. No umelec ešte v roku 2014 tvrdil, že sa s prvou manželkou po 34 rokoch rozviedol a následne si o rok nato vo Vatikáne vzal partnerku Milušu. Táto informácia by sa teda mohla zdať pritiahnutá za vlasy… Kde je potom pravda?

Spoznali sa ako inak po koncerte Elánu.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

U renomovaného advokáta Juraja Bizoňa sme zisťovali, či je medzi manželmi vôbec možné rozdeliť si majetky ešte pred rozvodom. „Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), sa štandardne rieši po rozvode. Prípadne, ak by si BSM do troch rokov bývalí manželia nevyrovnali, platí, že každý z nich má nárok na rovnaký podiel. Dohodu o vyrovnaní BSM v prípade manželov nie je možné uzavrieť pred rozvodom a akékoľvek takéto dohody pred rozvodom sú právne neplatné. Existujú však dve výnimky. Prvá sa týka závažných dôvodov, ak by trvanie BSM odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto zrušiť aj za trvania manželstva,“ uviedol advokát s tým, že s takou výnimkou sa však počas svojej tridsaťpäťročnej praxe ešte nikdy nestretol.

Druhá výnimka sa však pri vyrovnaní BSM počas trvania manželstva využíva bežne. „Ak manželstvo stále trvá a jeden z manželov začne podnikať, vtedy môže súd na žiadosť druhého manžela, ktorý podnikať nezačal, zrušiť BSM. Keď toto súd zistí, bez akýchkoľvek iných dôvodov zruší BSM aj za trvania manželstva. A keď sa BSM zruší, znova sa urobí dohoda o vyrovnaní BSM. Ako podklad sa priloží rozsudok o zrušení BSM. Vtedy to kataster uznáva za platné a manželia si delia majetky,“ doplnil advokát s tým, že takto vyrovnané BSM často nesúvisí so žiadnymi ľudskými ani osobnostnými rozpormi.

„Ak si manželia chcú zrušiť BSM počas manželstva, v praxi sa to veľakrát deje tak, že jeden manžel si vybaví napríklad živnostenský list, súd automaticky zruší BSM, manželia si rozdelia majetky a potom si dotyčný živnostenský list zruší. To znamená, že ďalej nepodniká, ale tento právny stav sa už nevracia späť,“ uviedol Juraj Bizoň. Či by niektorú zákonnú fintu využili aj Patejdlovci, je otázne. Prekvapivý by bol aj roky sa ťahajúci rozvod, ktorý nedospel do definitívneho konca. Za všetkým by však údajne mohla byť umelcova pracovná vyťaženosť… Sobáš vo Vatikáne na základe vyššie uvedených informácií by mohol byť možný napríklad v prípade, ak by cirkev prvé manželstvo uznala za neplatné.

Krátko po svadbe Vašo povedal, že si svoj vzťah s Milušou prial zlegalizovať. „Obaja s Milkou sme pokrstení, tak sme sa rozhodli, že urobíme cirkevný zväzok. A keď cirkevný, tak kde inde ako práve vo Vatikáne!“ Vyhlásil rozhodne v roku 2015 pre denník Blesk. Mimochodom, kňaz, ktorý dvojicu vo Vatikáne oddával, Vaša zároveň vyprevádzal na jeho poslednej ceste z tohto sveta.

Aby sme rozlúštili prekvapujúce informácie, ktoré sa šoubiznisom aktuálne šíra, kontaktovali sme Milušu Patejdlovú. Tá od nás dostala esemesku, na ktorú nereagovala. Keď sme sa jej následne snažili dovolať, po predstavení sa nám okamžite zložila telefón…

Nezhody medzi elánistami a rodinou? O napätých vzťahoch po smrti Vaša Petejdla sa dočítate v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia