Prezidentka Čaputová zvolila na poslednú rozlúčku s Mekym Žbirkom čierne šaty, v ktorých sa už pred tým na verejnosti ukázala. Krásne šaty, ktoré pôvodne zvolila na stretnutie s pápežom Františkom, majú totižto skrytú symboliku.

Čierne šaty s jemnou čipkou, v ktorých Čaputová dorazila na poslednú rozlúčku s legendárnym Mirom Žbirkom, boli pôvodne vytvorené na jej stretnutie s pápežom Františkom len pár mesiacov dozadu. Portál Diva vyspovedal módneho návrhára prezidentky Zuzany Čaputovej po jej rozlúčení s pápežom Františkom v Šaštíne 15. septembra.

Boris Hanečka, ktorý patrí medzi elitu slovenských návrhárov, vysvetlil jeho voľbu šiat pre významné stretnutie s pápežom: „Chceli sme dať do Šaštína niečo, čo by bolo vyslovene pietne, pretože išlo o odkaz na danú lokáciu. Šaštínsky kostol je baroková stavba a práve kvôli tomu sme volili čipku a zdobenie na šatách, chceli sme reflektovať tú dobu.“

Módny návrhár však okrem toho ešte prezradil, že čierna farba šiat má v sebe hlbšiu symboliku, než len obyčajný smútok: „Čierna nie je farba len smútku, ale dôstojnosti a úcty, preto sme zvolili práve tú.“ Prezidentka Čaputová prišla na pohreb Mekyho Žbirku sa nie len poslednýkrát rozlúčiť, ale aj vzdať úctu a preukázať pokoru smútiacim členom rodiny.

Toto však nebolo prvýkrát, kedy sa Zuzana Čaputová rozhodla zrecyklovať šaty, ktoré už pred tým mala oblečené počas významnej udalosti. Zelené kabátové šaty, v ktorých len nedávno zažiarila na klimatickej konferencii v Glasgowe, už mala takisto oblečené počas návštevy pápeža na Slovensku.

PREZIDENTKINE ŠATY NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia