Z politikov strach nemá a sama priznáva, že ju mnohí neznášajú. Jana Krescanko Dibáková (39) má pod palcom politickú reláciu Na hrane.

Tykáte si s politikmi?

Ten odstup spočíva okrem iného aj v tom, že si s politikmi zásadne netykám. Samozrejme, že sú politici, ktorých človek zažil ešte ako novinár alebo ktorí do politiky prišli z nejakej inej sféry a poznala som ich predtým. Ale v momente, keď sa zasvieti svetlo na kamere a odštartuje reláciu, ako keby išlo všetko bokom. Človek sa snaží sústrediť na argumenty, snaží sa viesť diskusiu. K nikomu sa nesnažíte byť lepší alebo horší. Ste v ringu a v tomto ringu sa bojuje, či vás niekto neznáša, alebo ste mu sympatický. Či ho poznáte lepšie, alebo horšie.

Zdroj: MARTIN DOMOK

Vy ste v tom ringu rozhodkyňou alebo bojujete s politikmi?

Záleží na tom, či chce politik bojovať so mnou viac ako s tým politickým súperom. Inak by som mala byť rozhodcom a možno nejakým nadhadzovačom loptičiek. To je moderátorova úloha. Ale nesnažím sa s nimi biť, pretože by to bolo o tom, že chcem mať pocit víťazstva. Moja práca je vo vzťahu k divákovi a nie vo vzťahu k politikovi, čiže nemám bojovať, ale zisťovať informácie a postoje pre človeka pred obrazovkou.

Môžeme to jednoducho povedať, že sa snažíte v „ringu“ zastupovať ľud?

Preto sa snažím viesť nie akademickú, ale pragmatickú debatu. Vždy sa snažím zaradiť jednu „chlebovú tému“. Čiže rozprávať sa o cenách potravín, o tom, či ľudia majú ako prežiť zo svojho dôchodku. Pýtam sa aj na to, čo počúvam zo svojho okolia. Všetci máme mamu, svokru, príbuzných a tí často povedia: S týmto som sa stretol, toto je môj problém. Ako je možné, že sa toto nerieši? A to je veľmi dôležité, pretože ide o správy z terénu, to sú informácie od ľudí, ktoré, dovolím si tvrdiť, mnohí politici nemajú, pretože majú bavorákový syndróm.

Mnohí politici prekvapia nielen divákov v štúdiu, ale aj vás. Nedávno si Igor Matovič priniesol mlieko.

To som bola naozaj veľmi prekvapená a mám pocit, že aj prítomný Erik Tomáš. Vôbec som o tom netušila. Mám taký dojem, že I. Matovičovi tú taštičku, v ktorej bolo mlieko, priniesol ochrankár. Uvidela som ju až počas vysielania. To však nebolo prvýkrát, čo ma prekvapil. Nie tak dávno sa začal hrať s mobilom, začal si niečo prezerať a ja som sa ho celkom vážne počas relácie opýtala, či sa s nami nudí alebo to nie je pre neho dostatočne zaujímavé.

Aká bola jeho reakcia?

Ja si tu niečo pozerám, počúvam vás... Takéto niečo mi povedal. (Smiech.) Bolo to také smutnosmiešne.

CELÝ ROZHOVOR NÁJDETE V AKTUÁLNOM VYDANÍ ŽIVOTA

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia