Obľúbený herec, politik a podnikateľ Ľubo Roman (†77) odišiel navždy do neba, kde rozdáva úsmevy a pozitívnu energiu presne tak, ako to robil na tomto svete. Jeho milovaná rodina len pred pár týždňami uložila jeho pozostatky na miesto, ktoré si sám vybral.

Keď v marci obletela našu krajinu šokujúca správa, že Ľubo Roman (†77) zomrel, nesmútili iba jeho milovaní, priatelia a kolegovia. Ľubo Roman totiž patril medzi obľúbené osobnosti. Nikdy nemal hviezdne maniere, vyžarovala z neho pokora a ľudskosť. Počas svojho života bol mimoriadne uznávaný a takým aj zostane. Nech som sa o ňom rozprával s kýmkoľvek a v neposlednom rade aj so samotným umelcom, všetci sa zhodli v jednom: z Ľuba Romana sa nikdy nevytratila skutočná človečina. Len málokto tušil, že už pár rokov bojoval s onkologickým ochorením, no nakoniec sa mu stal osudným infarkt.

Od jeho náhlej a nečakanej smrti ubehlo už osem mesiacov, no jeho milujúca rodina sa s tým len ťažko vyrovnáva. Ako sa však hovorí, čas je v prípade odchodu blízkeho dobrým liečiteľom. „Najhoršie obdobie máme za sebou, to boli tie prvé týždne. Teraz je to tak, že si vždy spomenieme na veci, ktoré robil a ktoré hovorieval. Vždy mal svoje bonmoty. Hovorieval napríklad: ‚Kto skoro vstáva, ten je celý deň unavený.‘ To si opakujeme,“ spomína s ľahkým úsmevom na perách hercov starostlivý syn Ľubomír Roman, ktorý s celou rodinou zabezpečoval miesto otcovho posledného odpočinku.

Pozerajú sa na seba

Hrob sa nachádza v Slávičom údolí v hlavnom meste. Na tomto mieste sú uložené pozostatky hercovej manželky Ines a už je tam s ňou aj samotný Ľubo Roman. „Pozostatky boli uložené 10. októbra. Bola tam celá rodina. Ja a moja manželka sme sa nemohli zúčastniť, pretože sme boli v zahraničí,“ prezradil Ľubomír Roman mladší. Podľa jeho slov to chceli stihnúť do Sviatku všetkých ­svätých.

Ide o netradičný hrob, ktorého súčasťou je špeciálny kameň, ktorý vyberal samotný umelec a vybral dokonca aj miesto. „Spoločne sme k tomu dospeli. Otec bol do toho zapojený s tým, že s naším priateľom Norom Kelecsényim išli vyberať kameň. V tom je taká akoby symbolika, že on si ten kameň vybral sám. Aj miesto sme boli vyberať spolu. V tom čase bol môj spolužiak Rado Vavruš generálnym riaditeľom mestskej pohrebnej služby, takže sme mali možnosť vyberať z pár lokalít,“ vysvetlil hercov syn a pokračoval: „Pod náhrobným kameňom sú urobené dve miesta na urny. Keď zomrela mama, jej pozostatky boli uložené na jedno miesto a teraz sú tam aj otcove. Bolo to dosť zložité v tomto prípade. Bolo tam treba priviezť žeriav.“

Herec miloval svoju rodinu. Na snímke so synom Ľubomírom a pravnučkou Klárkou.
Zdroj: ARCHÍV Ľ.R.

Na špeciálnom kameni bola donedávna iba bronzová plaketa s podobizňou Romanovej manželky, ktorá mala na zábere približne osemnásť rokov. Umelec Kelescényi po umelcovej smrti vytvoril aj jeho plaketu. „Hľadali sme podobizeň otca v čase, keď vznikla aj mamina fotka. Keď boli obidvaja mladí. Pripadalo nám krajšie zvečniť ich podľa portrétov z obdobia, keď boli ešte plní života ako tam dávať záber z posledných čias. Aj keď otec vyzeral skvelo aj na konci života. Ale keď sme to pri mamine urobili takto, tak sme chceli, aby otcova podobizeň bola podobná. Vybrali sme viacero fotiek. Išlo o podobný profil ako pri mamine. Zámer bol, aby sa akoby pozerali na seba.“ V Slávičom údolí odpočíva veľké množstvo známych osobností, no Ľubo Roman nechcel hrob v tejto časti. Chcel byť na peknom mieste medzi „obyčajnými“ ľuďmi, aj to dokazuje, že sa nebral príliš vážne a celý život stál pevne pri zemi.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE...

AKO VYZERÁ NETRADIČNÝ HROB UMELCA? FOTKY NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia