Kytica v tvare gitary pri rakve, smútoční hostia s čiernymi rúškami, ktoré zladili so šatami, a priamy prenos z rozlúčky s hudobnou legendou. Slovensko a Česko dalo zbohom spevákovi a hudobníkovi MIROSLAVOVI ŽBIRKOVI (†69). Osudný bol pre neho opakovaný zápal pľúc.

V krematóriu v pražských Strašniciach sa v piatok konala posledná rozlúčka s obľúbeným umelcom. Pozvaných bolo dvesto hostí, medzi nimi aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a viacero osobností českého a slovenského kultúrneho života. „Naposledy sme zatlieskali Mekymu Žbirkovi. Ďakujem za každú skladbu,“ napísala Z. Čaputová na sociálnej sieti. Vdova Katarína myslela aj na manželových verných fanúšikov. Smútočný obrad naživo vysielali na umelcovom oficiálnom profile na sociálnej sieti Facebook. Priamy prenos mohli sledovať aj davy fanúšikov pred smútočnou sálou, vonku bola nainštalovaná veľkoplošná obrazovka. Rodina dokonca poslala do médií súkromné snímky priamo zo smútočnej siene.

Nebohý spevák manželku vopred inštruoval, ako by mala vyzerať posledná rozlúčka s ním. Podľa jeho pokynov na pohrebe rečnil hudobník a autor Žbirkovej životopisnej knihy Jan Vedral, ktorý v príhovore uviedol: „Meky bol ojedinelým prípadom toho, že aj v najvyššom poschodí šoubiznisu sa dá toľko rokov naprieč režimami existovať slušne, bez podliezania, džentlmensky.“ Druhý vybraný rečník – slovenský hudobný expert Juraj Čurný – zase povedal: „Prichádzame o jeden zo symbolov slušnosti, poctivosti a prajnosti.“

Na snímke: Parčík na Račianskom Mýte s lavičkou, na ktorej hrával mladý Žbirka.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Do Prahy na pohreb prekvapujúco pricestoval dlhodobý spolupútnik Mira Žbirku v oblasti hudby Laco Lučenič. Avizoval totiž, že pohreb vynechá, pretože sa obáva nákazy kovidom. V podcaste pre český Blesk si na priateľa a kolegu zaspomínal takto: „Náš spoločný kamarát mi povedal, že pozná fajn chalana, polovičného Angličana, vraj má kopu dobrých vecí a veľmi dobre spieva....“ Ich hudobné cesty sa prekrížili v kapele Modus, Laco Lučenič do nej nastúpil v novembri 1977 po skončení základnej vojenskej služby.

Paralelne s poslednou rozlúčkou v Strašniciach sa konala neoficiálna rozlúčka v Bratislave v parku na Račianskom mýte. Tam sa totiž nachádza takzvaná Mekyho lavička. Fanúšikovia si spevákovu pamiatku uctili počúvaním jeho piesní a zároveň spomínali na chalana z „Račka“.

FOTOGRAFIE Z POSLEDNEJ ROZLÚČKY S NEZABUDNUTEĽNÝM MEKYM NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia