Profesionálny život Vlastimila Brodského (†81) bol zaplavený úspechmi a oceneniami, v súkromí však táto herecká legenda nemala toľko šťastia. Dve deti s dvoma rôznymi ženami a psychické problémy, ktoré ho napokon doviedli k samovražde. Tajný list hereckej kolegyni naznačoval, čo má Brodský v pláne.

Nezabudnuteľný herec a legenda filmového i divadelného sveta Vlastimil Brodský (†81) sa zapísal do pamäti divákov vďaka desiatkam filmov. Prvú skúsenosť pred kamerami mal už ako sedemnásťročný tínedžer vo filme Svet patrí nám (1937), kde hral jednu z vedľajších postáv. Na prelome tridsiatych a štyridsiatych rokov začal navštevovať súkromnú hereckú školu, pôvodne sa chcel zlepšiť v stepe. Bol nadaný tanečník, profesori v ňom však videli nádejného herca.

Neskôr sa začal objavovať v divadelných hrách, ktorých autorom bol jeho profesor a známy režisér Burian. Aj keď v týchto hrách stvárňoval len vedľajšie postavy a často aj predmety, postupom času sa jeho herecký talent začal naplno prejavovať v divadle aj vo filme. Bol dlhoročným členom Divadla na Vinohradoch a od roku 1946 ho diváci vídali na televíznych obrazovkách.

V šesťdesiatych rokoch sa podieľal na filme Ostro sledované vlaky (1966), ktorý sa pýši ocenením Oscar za najlepší cudzojazyčný film. Stvárnil zápornú postavu kolaboranta a v jednej scéne sa stretol s ďalšími známymi hercami ako Václav Neckář či Josef Somr. Významné spolupráce pokračovali až do roku 2001, keď nakrútil posledný film Babie leto. Za posledný herecký výkon ho ocenili Českým levom za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Brodského obdivuhodný talent bol ocenený niekoľkokrát, v roku 1988 získal titul národný umelec a bol to jediný český herec, ktorého herecké výkony ocenili na Berlínskom medzinárodnom filmovom festivale cenou Zlatý medveď.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia