Dva dni po svojich narodeninách nás nečakane opustila Libuše Šafránková (†68).

Kolegovia v smútku

Zdeněk Svěrák (85)

 

režisér, herec, scenárista

 

Vždy sa jej hovorilo Libuška, nikdy Libuše, pretože to bolo také milé dievča, že sa to jednoducho inak povedať nedalo. Libuška bola neskutočne nadaná herečka, môžete na ňu spomínať tak, že vás dojala alebo rozosmiala, pretože ona dokonale plnila obe tieto úlohy. Asi najradšej ju mám v scéne z filmu Vesničko má středisková, keď počíta žiarlivému manželovi, ako dlho vydrží na jedno nadýchnutie pod vodou. Myslím, že nebudem sám, kto na ňu bude spomínať ako na krásnu a veselú ženu.

 

 

Jan Hřebejk (53)

 

režisér

 

Odišla herečka, ktorú mali všetci radi. Zostal jej o mnoho rokov starší, chorý muž. Milovaná dvojica veľkých umelcov bez škandálov… Noblesa, šarm, diskrétnosť… Smútok. Sústrasť jej synovi, vnúčatám a sestre Mirke…

 

 

Olga Menzelová (43)

 

filmová producentka, manželka režiséra Jiřího Menzla (†82)

 

Ako keby dnes zašlo slnko… Prírodný úkaz, to vždy hovoril Jirko o Libuške Šafránkovej. Spájalo ich kamarátstvo už od 70. rokov, keď Libuška hrala v Činohernom klube v Jirkovom predstavení Tři v tom. Bola aj skvelou kamarátkou na ich ceste v Indii, kde boli hosťami filmového festivalu. Jirko na tú cestu veľmi rád spomínal a so smiechom hovoril, že Libuška chcela v Indii za každú cenu cvičiť jogu a Indovia sa veľmi čudovali. A veľká zábava bola aj pri nakrúcaní Jirkovho posledného filmu Donšajni. Libuška bola skvelá! Krásna zvonku aj zvnútra. Zbohom, Libuška, krásny obláčik vám prajem a opatrujte mi tam hore, prosím, Jiříka.

O odchode jednej z najvýraznejších českých herečiek informoval ako prvý web CNN Prima News. Redakcii smutnú správu potvrdil syn. Blízki príbuzní a priatelia sa aktuálne boja o psychický a zdravotný stav herečkinho manžela Josefa Abrháma (81). Ten so svojou ženou tvoril nerozlučný pár. Medzi divákmi bola táto dvojica dokonca taká obľúbená, že ich režiséri obsadzovali do filmov spoločne. Ako sa starnúci umelec vyrovná s odchodom svojej milovanej, je otázne. Web CNN Prima News uvádza, že podľa názoru priateľov sympatických manželov bola psychicky silnejším a odolnejším článkom v ich vzťahu práve Šafránková.

„Pepa je veľmi dobrý a citlivý chlapec. Bojím sa o neho. Bol na Libušku veľmi fixovaný. Tí dvaja boli dokonalý pár. Patrili k sebe. Mali oči jeden pre druhého. Bude si musieť nájsť nový dôvod prečo žiť. Keď zomrela moja žena Hanička, najviac zo všetkého mi pomohla práca. Človek aspoň na chvíľu vytesní z hlavy čierne myšlienky a chmáry,“ povedal pre české médiá Jiří Krampol (82). Strach o Abrháma má aj legendárna herecká kolegyňa Jiřina Bohdalová (90). „Je to hrozná správa, veľmi teraz myslím na Pepíka Abrháma… Je mi to ľúto,“ uviedla pre web Život v Česku.

Obavy o stav dobrého priateľa pre médiá vyjadril aj jeho dlhoročný kamarát Jan Kačer (84). „Prednedávnom som mu volal a nezdvíhal mi telefón. Vždy mi pritom hneď zavolal naspäť. Mal som o neho veľký strach a stále mám,“ zdôveril sa herec s hrozivou predpoveďou, že Abrhám sa po Libušinej smrti uzavrie do seba ešte viac. Okrem smútku nad bolestnou stratou vraj umelca trápia aj zdravotné problémy, pre ktoré pravdepodobne nesprevádzal svoju ženu v deň jej hospitalizácie do nemocnice. Josef má problémy so srdcom. Zároveň trpí poruchou termoregulácie. Ide o ochorenie, pri ktorom dotyčný necíti teplo a nedokáže sa zahriať.

Dvojicu Šafránková a Abrhám spojila práca. Po skončení nakrúcania seriálu Náhrdelník sa zobrali. Ich manželstvo pôsobilo vždy veľmi harmonicky a vyrovnane. Zrejme aj vďaka tomu si v roku 2002 od čitateľov českých periodík vyslúžili titul Pár roka. Josef Abrhám na víťazstvo vtedy reagoval slovami: „Neviem, čo sme urobili, že si nás všimli, pretože známych párov je veľa.“ Celý život sa obľúbeným manželom škandály oblúkom vyhýbali. Po rokoch to, žiaľ, dostali všetko naraz a poriadne tvrdo.

Istý zaniknutý bulvárny denník uverejnil v roku 2001 článok s výsmešným titulkom „Tri fernety pre Popolušku“. Tvrdil, že Šafránková je alkoholička a niekoľkokrát tajne absolvovala liečbu v protialkoholickej liečebni. Okrem toho sú vraj v jej manželstve veľké nezhody a okrem iného manžel žiarli na jej úspechy. „Nikdy som v žiadnej liečebni nebola. K alkoholu mám zdržanlivý vzťah, nechutí mi,“ povedala herečka a na autorov článku podala žalobu. Pod titulkom „Nachmelená“ princezná sa zas v inom časopise zmieňovali podrobne o jej údajných alkoholických excesoch, na čo opäť zareagovala žalobou a neskôr oba súdy vyhrala.

Hviezdny herecký pár dovolenkoval aj na Slovensku. Viac sa dozviete v najnovšom vydaní týždenníka Život.

Diskusia