Z roka na rok je nás menej, Slovensko starne. Na túto tému sa rozprávame s odborníkom na demografiu BRANISLAVOM BLEHOM (43).

Podľa údajov Štatistického úradu SR na Slovensku vlani prvýkrát od roku 2003 zomrelo viac ľudí, než sa narodilo. Prirodzený úbytok obyvateľstva tak minulý rok dosiahol 2 439 osôb. Odborníci na demografiu takýto nepriaznivý stav očakávali až o pár rokov, kovid všetko urýchlil. Vlani zomrelo na nový vírus 2 250 ľudí. Tento rok je oveľa hrozivejší, už teraz je to približne šesťtisíc obetí.

Ekonómovia varujú, že nebude mať kto pracovať na dôchodky dnešných štyridsiatnikov.

Je to tak. Ekonómovia vychádzajú z našich prognóz. Aj pri kreovaní druhého dôchodkového piliera vychádzali z dát, ktoré sme im predložili my demografi. Aktuálne na jedného seniora pripadajú štyria produktívni obyvatelia, v Japonsku ani dvaja. Raz budeme na takej hodnote aj my.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Prečo mladí ľudia nechcú plodiť deti, aby tak zvrátili negatívne demografické prognózy?

Na Slovensku je pôrodnosť 1,55 dieťaťa. Do ideálnej situácie, minimálne dve deti na jednu ženu, nám chýba štatisticky pol dieťaťa. Keď sa pozrieme na výskumy, mladí v celej Európe deklarujú, že chcú mať dve a dokonca viac detí. Zistilo sa, že veľké rozdiely medzi preferovanou a reálnou rodinou sú v stredomorských krajinách, ale aj u nás. Naopak, v krajinách, ktoré sú lídrami v rodinnej politike, je rozdiel veľmi malý. Je to nepriamy, ale silný dôkaz, že je za tým aj politika. Zoberme si relatívne bohatý a konzervatívny štát − Taliansko. V tejto krajine majú ženy veľký problém zosúladiť realizáciu v zamestnaní a starostlivosť o rodinu. A keďže ženy sa chcú emancipovať, volia iba jedno dieťa, prípadne sa rozhodnú nezaložiť si rodinu. Bezdetnosť v Taliansku dosahuje viac ako dvadsať percent. U nás predpokladáme v rámci najhorších scenárov, že to bude pätnásť až dvadsať percent.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia