Ničím si nemôžem byť istý. Práve preto sa herec Ján Koleník (43) zbytočne nenecháva opantať oparom popularity. V práci sa mu však kontinuálne darí. Divákom sa len nedávno predstavil ako nacistický pohlavár Walter Klaus vo výpravnom historickom seriáli TV Markíza Dunaj, k vašim službám.
V jednom z rozhovorov ste povedali, že sa tešíte z postavy Waltera Klausa aj z politicko-historickej témy seriálu Dunaj, k vašim službám, pretože sa odohráva v dobe, ktorú si neradi pripomíname. Prečo je aj v dnešných časoch dôležité pripomínať si túto tému, respektíve nezabúdať na ňu?
Pozrite sa na ruský útok na Ukrajinu. Je to invázia, vojnový zločin a zločin proti ľudskosti. Nedávno som sa bol pozrieť na pietnom mieste v Lidiciach, v českej obci, ktorú vypálili a vyhladili nacistické vojská v roku 1942. To ticho, tá atmosféra sa nedajú napísať do učebníc. To je to, čo by nami malo zamávať, čo prelomí ľady nášho nezáujmu o históriu, hodnotu ľudského života a preruší mávnutie rukou aj nad okupovanou Ukrajinou. Slová sa dnes prekrúcajú, fašisti a nacisti sú zrazu všetci, ale tento pojem vznikol niekde úplne inde.
V historickom kontexte seriálu vnímate paralelu so súčasnosťou. V čom by nám táto paralela mala byť výstrahou?
Seriál Dunaj nie je primárne o vojne, ale nedá sa to opomenúť. Je absurdné, že v 21. storočí Rusko napadlo Ukrajinu, ktorá je suverénnym štátom, a chce si ju podmaniť. V mene čoho? V mene nadradenosti nejakej veľmoci? Kto bude ďalší? V inscenácii Vojna a mier hovorím: „Celá idea vojny je postavená na nenávisti k človeku a k životu.“ Ďalšia hrozba, s ktorou sa denne stretávame, sú spravodajské hry, propaganda a dezinformácie v mene politických bodov, ktoré šíria medzi ľuďmi hodnotový chaos a nevraživosť. To, čo sa deje na sociálnych sieťach, nemá s ľudskosťou nič spoločné a presakuje to aj do verejného života.
Seriál sa odohráva na prahu druhej svetovej vojny. Týka sa histórie prvého slovenského štátu. Zaoberali ste sa v rámci prípravy na svoju postavu touto dejinnou etapou podrobnejšie? Šokovalo vás niečo?
Šokuje ma skôr to, ako môžeme ešte v tejto dobe polemizovať o tom, či ulicu v dedine na Slovensku, z ktorej boli v minulosti deportovaní Židia, nazveme po pánovi prezidentovi Tisovi, keď to bol kolaborant s nacistickým Nemeckom…
Ak máte čas, pozriete si v televízii historický seriál, film, prípadne dokument? Čo ste videli naposledy?
Naposledy som si pozrel film Lidice a Schindlerov zoznam. Dostal som opäť silný obraz o dobe druhej svetovej vojny aj silný zážitok. Umenie má tento význam. Takých filmov by sme mali hlavne u nás natočiť viac, aby ich videlo viac a viac mladých ľudí.
Od postavy lekára Andreja Fabiána prechádzate k postave nemeckého vojenského pridelenca. V minulosti ste povedali, že v hereckej práci máte rád rôznorodosť. Prečo je pre vás dôležitá?
Dôležitá je téma. Druhá šanca poskytla trocha idealistický pohľad na to, ako by mohlo fungovať zdravotníctvo. Lekári v seriáli sú napriek vyhoreniu empatickí a angažovaní. Páčila sa mi aj myšlienka, že ľudskosť je budúcnosť medicíny popri robotike a technickom pokroku. Seriál Dunaj bude síce vzťahový, romantický aj pekne oblečený, ale ponúkne pohľad, ako nemecký politický vplyv počas slovenského štátu zasahoval do práv ľudí v slovenskej spoločnosti, a to je podľa mňa zaujímavé. Som rád, keď sa aspoň dotkneme nejakej témy, ktorá nemá ľudí primárne iba zabaviť, ale otvoriť v nich otázky.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...