„Bol veľký dobrák, taký môj dedko, ktorého by som hneď teraz vystískala,“ hovorí Valéria Frištik (25) o filmovom velikánovi Jurajovi Jakubiskovi (†84). Talentovaná baletka si zahrala hlavnú postavu v pokračovaní jeho legendárnej rozprávky Perinbaba.

Prvú Perinbabu milujú všetky generácie. Je to aj vaša obľúbená rozprávka? Sledovali ste ju ako malé dieťa?

Pamätám si, že som sa niektorých častí ako dieťa bála. (Smiech.) Perinbaba je pre mňa symbolom Vianoc, samozrejme, vždy si ju rada pozriem.

Pán Jakubisko sa po dlhých rokoch rozhodol pre Perinbabu 2 a vy ste stvárnili hlavnú postavu Luciu. Hoci príbeh je už iný, vy ste akousi druhou Alžbetkou. Ako ste sa vlastne do pokračovania rozprávky dostali?

Keďže som sa na hereckých konkurzoch nikdy predtým nezúčastnila, ani som ich nevyhľadávala a nevedela som, že sa chystá pokračovanie Perinbaby. Neskôr som sa dozvedela o postave Lucie, ktorú som vo filme stvárňovala, že na ňu hľadali herečku dlhší čas. Na odporúčanie jednej mojej známej ma pozvali na konkurz do Prahy, kde som sa potom ešte viackrát vrátila. Išla som tam s tým, že som od toho veľa neočakávala. Hovorila som si, že za vyskúšanie nič nedám, a akokoľvek to dopadne, bude to určite obohacujúca skúsenosť.

Ako prebiehal konkurz?

Myslím, že som mala mať na konkurz pripravené dva dialógy. Pamätám si, že som si tie texty celú cestu vo vlaku opakovala a bola som presvedčená, že ich viem spredu aj odzadu. Keď sa však neskôr na konkurze zapla kamera, dostavil sa stres a texty som zabudla. Cítila som sa veľmi trápne a v duchu som si hovorila, prečo som sa tam ja hlúpa vôbec trepala. Pani Deana Jakubisková si ma potom zobrala bokom, pokojne si so mnou texty prešla a už sa mi darilo oveľa lepšie. Myslím, že ma vtedy zachránila, inak by som sa im bola poďakovala a odišla domov.

Bolo tam veľa dievčat na postavu Lucie?

V ten deň ich bolo len zopár. Keď mali kasting ony, pán Jakubisko ma zavolal, aby som si k nemu sadla a sledovala ich. Bola som z ich hereckých skúseností nadšená a tak trošku smutná z toho, že sa ich kvalitám určite nepodobám.

Perinbaba 2
Zdroj: BONTONFILM

Predpokladám, že si vás vybral priamo pán Jakubisko...

Viete, že ani neviem? Síce je pravda, že mi potom neskôr povedal, že som bola „jeho Lucia“ už od začiatku, no či ho o tom niekto nepresvedčil, neviem.

Aký bol pán Jakubisko počas vášho prvého stretnutia?

Mala som trému, hoci som si myslela, že ju mať nebudem. Pán Jakubisko na mňa od začiatku pôsobil ako veľký odborník v tom, čo robil. Mala som pocit, akoby sa celý kasting pozeral pohľadom kamery. Veľa nechválil, a keď sa mu niekto nepáčil, bolo to vidieť. Mal zmysel pre humor a rád vtipkoval.

Dostali ste hlavnú ženskú rolu a čakalo vás náročné nakrúcanie. S akými pocitmi ste prišli na prvú klapku?

Na jednej strane som sa neskutočne tešila a mala som úsmev od ucha k ucha. Na druhej strane som sa bála, že svojou neskúsenosťou môžem sklamať pána Jakubiska, ktorý vo mňa veril.

Aká bola práca s ním na pľaci?

Podľa mňa mal vždy jasnú predstavu o tom, ako má daná scéna vyzerať, takže z tohto pohľadu veľmi profesionálna. Obdivovala som, ako bol aj na svoj vek mimoriadne vitálny a všetky tie nakrúcacie dni vydržal aj v náročných podmienkach plný sily od skorého rána do neskorého večera.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE...

TAKTO SA NAKRÚCALA PERINBABA 2! FOTKY NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia