Jakub Tillinger (38) je dátový analytik ajeden zo zakladateľov občianskej platformy Dáta bez pátosu. Ako bude podľa jeho odhadu vyzerať vývoj pandemickej situácie na Slovensku?

Počet nakazených koronavírusom na Slovensku prudko klesá, aj v porovnaní s inými európskymi krajinami u nás klesá počet nakazených rýchlejšie. Ako bude podľa vás vyzerať situácia v najbližších mesiacoch?

Názory epidemiológov sa mierne rôznia. Niektorí hovoria o tretej vlne na jeseň, niektorí o novej epidémii. Profesor Krčméry napríklad hovorí, že ak na jeseň príde tretia vlna, bude to nová epidémia, pretože väčšina epidémií má dve vlny. Španielska chrípka v rokoch 1918 – 1919 však mala tri vlny. Dá sa predpokladať, že do jesene budeme mať zaočkovaných 50 percent dospelých ľudí, možno 60 percent. Tí ľudia, ktorí sa vedome nedajú zaočkovať, budú stále ohrozenou skupinou a potenciálne budú končiť v nemocniciach. Nie som epidemiológ, no zaraďujem sa k ľuďom, ktorí počítajú s ďalšou vlnou, a myslím si, že nákazu si opäť „donesieme“ zvonku. Či už ju prinesú sezónni pracovníci zo Srbska, z Ukrajiny, alebo to budú dovolenkári. Očakávam, že tá tretia vlna bude silnejšia než prvá vlna, ale bude výrazne slabšia než druhá vlna.

 

Čo to bude znamenať pre nemocnice a zdravotníctvo?

Druhá vlna postupne úplne klesne a možno budeme atakovať nulu hospitalizovaných. Počet pacientov s koronavírusom v nemocniciach sa bude do konca júla pohybovať maximálne v desiatkach, no od augusta začne podľa mňa pomaly znovu stúpať. Otázka je, na akých číslach sa počet infikovaných a hospitalizovaných ľudí zastaví. Situácia však podľa mňa bude taká, že opäť vznikne tlak na zatváranie verejného života.

Kto je Jakub Tillinger a čo je inciatíva Dáta bez pátosu ?
Manažér veľkej nadnárodnej firmy Jakub Tillinger (38) sa dátam súvisiacim skoronakrízou na Slovensku venuje dobrovoľne avo svojom voľnom čase. Podobne je to sostatnými zakladateľmi občianskej platformy Dáta bez pátosu, ktorá na sociálnych sieťach oslovila státisíce ľudí, vedcov, epidemiológov islovenských politikov. Za svoju činnosť dostala nedávno cenu poroty SOWA –Social Awards Slovakia.

Ako dlho by mohla táto tretia či nová vlna trvať?

Predpokladá sa, že tretia vlna sa bude ťahať celou zimou, Vianocami, januárom, februárom aj marcom. Otázne je, či počas tohto obdobia dokážeme presvedčiť dosť ľudí pomocou marketingových nástrojov alebo v rámci komunít, aby sa očkovali. V treťom a vo štvrtom kvartáli tohto roka budeme mať dosť vakcín, aby sme zaočkovali všetkých, ktorí chcú byť očkovaní. Mimo hry teda zostanú konšpirátori a ľudia, ktorí sa z akéhokoľvek dôvodu vakcín obávajú. Tí budú ohrození a nejaké percento z nich skončí v nemocniciach. Myslím, že strop a najhorší scenár počas tretej vlny bude okolo dvetisíc hospitalizovaných ľudí. Počas druhej vlny sme zažili štyritisíc ľudí v nemocniciach. Maximálna sila tretej vlny bude teda asi polovičná. To by však znamenalo, že ak sa dostaneme k týmto číslam, pokojne nám môže zomierať 50 až sto ľudí denne. Je to možné najmä vtedy, ak z kritických skupín nad 60 rokov nebude zaočkovaných aspoň 80-90 percent ľudí.

Aká je zaočkovanosť týchto skupín teraz?

Podľa posledných správ asi spred týždňa v skupine 80 rokov a viac je zaočkovaných asi 50 percent ľudí. Stále je tam teda veľký priestor na zlepšenie, aby ich očkovanie v tretej vlne ochránilo.

Článok pokračuje na ďalšej strane. 

Diskusia