MUDr. Milan Kulkovský je primár interného oddelenia NsP v Považskej Bystrici. Počas niekoľkých dní sa situácia s Covidom-19 v tejto okresnej nemocnici výrazne zhoršila a pacienti stále pribúdali. Nemocnica napokon dokonca musela zavrieť polovicu interného oddelenia kvôli hromadnej nákaze personálu.

Kto je MUDr. Milan Kulkovský?

MUDr. Milan Kulkovský získal tento rok cenu v ankete TOP lekár na Slovensku v kategórii interné lekárstvo. Na Facebooku má svoj blog, ktorý sleduje tritisíc ľudí, jeho príspevky si doteraz prečítalo pol milióna ľudí. Je zakladateľom iniciatívy Rúško nie je hanba a jedným zo signatárov Memoranda Johna Snowa za Slovenskú republiku, ktoré uverejnil prestížny britský lekársky časopis The Lancet. Jeho cieľom je zrozumiteľne informovať verejnosť o Covide-19 na základe vedeckých poznatkov a bojovať tak proti nepravdivým informáciám a hoaxom.

Kde pracujete?

Pracujem v Nemocnici s poliklinikou Považská Bystrica na internom oddelení, ktoré vediem. Časť tohto oddelenia sme v posledných dňoch reprofilizovali na covidové oddelenie, teda zabezpečujeme aj starostlivosť o týchto pacientov.

Aká je teraz situácia s Covidom-19 v považskobystrickej nemocnici?

Situácia s Covidom-19 sa v nemocnici každý deň mení. K 11. novembru máme pre pacientov s covidom vyhradené štyri oddelenia. Oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny našej nemocnice sa zmenilo na Covid-19 ARO, obsadzujú ho pacienti s covidom na ventilátoroch. Keďže ventiláciu potrebujú aj necovidoví pacienti, boli sme nútení obmedziť činnosť jisky interného oddelenia a premiestniť ju do iných priestorov. To všetko pre chorobu, ktorú niektorí ešte stále prirovnávajú k chrípke a úmrtnosť na ňu k onkologickým a ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Strašne sa mýlia.

Toto ochorenie reálne paralyzuje už všetky nemocnice, ktoré sa plnia pacientmi s Covidom-19. Okrem covidového ARO máme v našej nemocnici v súčasnosti dve covidové oddelenia a covidové oddelenie dlhodobo chorých. Denne prijímame aj prepúšťame niekoľkých pacientov. V súčasnosti vidím ako veľký problém nedostatok personálu, keďže pribúdajú kolegovia a kolegyne, ktorí musia byť v domácej karanténe. Využitie aj tých pozitívnych budeme odkladať do poslednej chvíle. Služby musíme upravovať a prispôsobovať momentálnemu stavu prakticky denne, čo je nesmierne náročné.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia