Refrakčné operácie očí sú najčastejšie operácie na ľudskom tele na svete. Podrobne sme sa o nich porozprávali s primárom očnej kliniky a očným chirurgom MUDr. Radovanom Piovarčim.

Pán primár, vy osobne by ste si dali operovať oči laserom?

Ja som túto operáciu podstúpil pred dvanástimi rokmi. Hneď keď sme s klinikou začínali, v deň so symbolickým dátumom 20.10. 2010. Bola jednou z prvých na tomto pracovisku. Operoval ma kolega, vtedajší medicínsky riaditeľ očných kliník v Česku a na Slovensku pán doktor Hycl. Zbavil som sa tak krátkozrakosti s mínus 3,75 dioptrie.

Mizivé riziko
Refrakčná operácia očí je najčastejšou operáciou na ľudskom tele. Sú to milióny úspešných zákrokov po celom svete. „Ak je pacient správne indikovaný, zoperovaný a doliečený, riziko je naozaj minimálne. Azda menej ako promile výskytu komplikácií,“ konštatuje primár Piovarči. Podľa jeho slov mnohí pacienti, keď sa na druhý deň po operácii zobudia a rozhliadnu, ľutujú, že už skôr im nikto nepovedal, že niečo také sa dá urobiť.

Mnoho ľudí váha s laserovým zákrokom aj preto, že samotní oční lekári často nosia okuliare.

Z marketingového hľadiska je určite zvláštne, ak vás lekár presviedča o výhodách očnej operácie, a pritom má na sebe okuliare. Na našej klinike veríme tomu, čo robíme. Okrem mňa podstúpili zákrok ďalší moji kolegovia. Je to veľká výhoda aj pri komunikácii s pacientom. Viete mu veľmi dobre porozumieť. A zodpovedať jeho otázky. No ak má niekto okuliare, nemusí to znamenať, že nechce ísť na operáciu. Možno sú medicínske kritériá, pre ktoré sa, žiaľ, nedá spraviť.

Aké sú najčastejšie kontraindikácie?

Aby ste mohli podstúpiť refrakčnú laserovú operáciu, musíte mať v prvom rade zdravú a kvalitnú rohovku. Dôležitá je jej hrúbka, priehľadnosť, vyšetrujú sa jej prípadné abnormality. Okrem toho u vás musí byť dostatočne funkčný a kvalitný slzný film a systém produkcie sĺz, čiže nesmie byť prítomný syndróm suchého oka. Kontraindikáciou sú autoimunitné ochorenia alebo ochorenie spojivového tkaniva, z ktorého je rohovka tvorená. Pri týchto ochoreniach sa operácia veľmi zvažuje alebo sa vôbec neodporúča, lebo nevieme, akým spôsobom sa bude rohovka po zákroku hojiť. Musíme minimalizovať potenciálne riziko poškodenia videnia po operácii. Preto je dôležité podstúpiť precízne vstupné vyšetrenie, ktoré môže trvať aj niekoľko hodín. Počet špecialistov, ktorí sa vám počas neho venujú, aj jeho priebeh veľa napovedia o úrovni kliniky, pre ktorú ste sa rozhodli.

Náš odborník MUDr. Radovan Piovarči, očný lekár
Zdroj: Archív NMH

Môže laserovú operáciu očí podstúpiť pacient mladší ako osemnásť rokov?

Štandardne sa robí od osemnásť rokov, keď sa už pacient môže sám na základe všetkých relevantných informácií rozhodnúť. To však neznamená, že skôr sa operovať nesmie. Zákroky u detí sa vykonávajú ako prevencia tupozrakosti. Ak dieťa jedným okom vidí dobre a na druhom má vyššie dioptrie, mozog vnemy zo slabšieho oka utlmuje, a ak to trvá viac rokov, do šiesteho-siedmeho roku veku dieťaťa, útlm sa stane trvalým. Zrakové centrum pre toto oko sa nevyvinie a už sa to nezvráti. No ak si rodič či lekár všimnú, že videnie dieťaťa nie je v poriadku a ono samo je schopné operáciu podstúpiť, je to preň záchrana. Pretože okuliare na tento problém nie sú vždy dostačujúce a kontaktnú šošovku dieťaťu nasadíte ťažko, ak vôbec. Náš najmladší pacient mal päť a pol roka a paradoxne spolupracoval lepšie ako niektorí dospelí.

Horná veková hranica na operáciu neexistuje?

S vekom pribúdajú ochorenia, ktoré môžu byť nevýhodou, kontra­indikáciou. Napríklad vekom podmienené degeneratívne ochorenia povrchu oka, syndróm suchého oka hlavne u žien, povrchové degeneratívne zmeny v dôsledku vplyvu ultrafialového a infračerveného žiarenia, rozvíjajúci sa sivý zákal. Pri diagnostikovanom sivom zákale sa refrakčná laserová operácia nevykoná, šošovka totiž nasáva viac vody, čím sa zväčšuje jej predozadný rozmer. V priebehu jedného roka tak môžete získať aj tri mínusové dioptrie. Laserová operácia by teda bola viac-menej zbytočná, lebo zrak sa naďalej zhoršuje. Našťastie dnes už dokážeme pomôcť aj starším ľuďom a prinavrátiť im kvalitný zrak.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia