Moderátorka Lenka Vavrinčíková (35) sa vrátila na televízne obrazovky Markízy. Deväťmesačnú dcérku Olíviu necháva počas práce v tých najlepších rukách.

Na dlhší čas ste sa úplne odmlčali, keďže ste sa stali mamou. Nedávali ste však o sebe vedieť ani na sociálnych sieťach. Aké to bolo obdobie?

S materstvom som začala nečakane skôr, pretože som počas tehotenstva musela zostať doma ležať. Dá sa povedať, že som si ho, separovaná od všetkých pre kovid, „užívala“, ale keďže sa k tomu pridružili ešte aj iné zdravotné problémy, od okolitého sveta som sa odstrihla. Bolo mi ľúto, že som musela zo všetkého vypadnúť, ani som sa s nikým nestretávala, nikam nechodila, ale spätne to bolo veľmi pekné obdobie, lebo sme boli iba s mojím mužom doma a riešili sme jedinú, najpodstatnejšiu vec, a to naše bábätko. Keď sa malá narodila, chceli sme si najmä šestonedelie užiť v trojici. Nemali sme dokonca ani návštevy. Na hodinku-dve sa prišli pozrieť len naši rodičia. Chceli sme si skrátka spolu všetko vyskúšať a zžiť sa…

Tehotenstvo ste mali rizikové, o to väčšia radosť musela nastať, keď všetko dobre dopadlo.

V mojom prípade ešte aj zaúradovali hormóny a po návrate domov s bábätkom som doslova cítila, že mi ide srdce prasknúť od lásky. Uvedomila som si, že ju konečne máme doma a všetko dobre dopadlo. Bol to krásny, intenzívny, ale na druhej strane aj náročný čas. Všetko sa podriadilo bábätku. Materstvo je celoživotná zmena a tým, že sa nám Olívia narodila, zároveň sme sa pre ňu narodili aj my ako rodičia.

Lenka Vavrinčíková sa v januári stala mamou dcérky Olívie.
Zdroj: NSTAGRAM/@LENKA_VAVRINCIKOVA

A prečo ste sekli so sociálnymi sieťami?

Sociálne siete som maximálne obmedzila už počas tehotenstva, keď­že bolo rizikové. Tento čas som si chcela nechať pre seba. Vtedy som sa hlavne modlila, aby všetko dobre dopadlo, a keď sme sa už blížili do finále, uverejnila som prvú fotku s bruškom. Bolo to asi mesiac pred pôrodom. Ale všeobecne na sociálnych sieťach nie som veľmi aktívna a možno by som aj občas uverejnila nejakú fotku s malinkou, lenže ja ani žiadnu peknú fotku s ňou, kde by som zároveň aj nejako reprezentatívne vyzerala, nemám. (Smiech.) Tým som sa zároveň úspešne vyhla komentárom na sociálnych sieťach, aj keď mám pocit, že vďačná téma na diskusiu a posudzovanie materstva býva najmä vtedy, keď sa nejaká matka vráti do práce.

VIAC FOTIEK K ČLÁNKU NÁJDETE TU...

Pri tom sa určite ešte pristavíme, ale ešte predtým ma zaujíma, čo vás na úlohe mamy prekvapilo najviac?

Asi neistota, ktorá s ňou prišla. Neustále som sa sama seba pýtala, či to, čo robím, robím dobre. Moja kamarátka to povedala veľmi výstižne: Materstvo je do veľkej miery o pochybovaní. A má pravdu. Riešila som spánok, dojčenie, či malej niečo nechýba… V období do jedného roka nám bábätko dáva minimálnu spätnú väzbu, preto sme občas v stave pokus – omyl. (Smiech.) Keď však začala Olívia viac komunikovať, ja som si začala viac veriť, a teda aj viac užívať všetko spojené s materstvom.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia