Návrhárka Lýdia Eckhardt je na módnej scéne viac ako tridsať rokov. Napriek tomu, že trendy v obliekaní starostlivo sleduje, otvorene hovorí: „Mojím hlavným trendom sú potreby a túžby mojich klientok.“

Vaše módne prehliadky vždy nesú nejaký názov. Tá ostatná sa volá Energia. Prečo?

Trošku vysvetlím, ako to vlastne vzniklo. Kedysi všetky moje módne prehliadky moderovala Jarka Hargašová. U mňa to v živote funguje tak, že keď si s niekým vzájomne sadneme, nerada robím zmeny. Tak je to aj s mojimi zamestnancami. U mňa niektorí pracujú aj 32 rokov. Za ten čas už máme medzi sebou vybudovaný vzťah a rovnako to bolo s Jarkou. Keď však zrazu odišla do Belehradu, nevedela som, čo robiť s tou­to novou skutočnosťou. Začala som premýšľať, kým by som ju mohla nahradiť, až som sa rozhodla, že prehliadky si budem moderovať sama. Ale nemala som odvahu postaviť sa na mólo pred pozvaných hostí, preto som si vymyslela systém, ktorý sa mi za tie roky osvedčil. Všetky svoje výstupy si vždy napíšem a nahrám v štúdiu. Postupne som začala prehliadky vylepšovať a „obohacovať“, a tak každá prehliadka začala niesť konkrétnu tému. Boli to napríklad témy S láskou, Rozkvitnutá, Dream (sen, pozn. red.), Takí sme boli… Ľudom sa to páčilo a začali ma vyzývať, aby som hovorila viac, pretože podľa ich slov viem vraj pomenovať veci, ktoré ich zaujímajú.

Kým pri mnohých témach z minulosti som dlho rozmýšľala, aké budú, tému energie som začala stretávať po ceste už v minulom roku. Nedostatok energie som pociťovala u každého a všade… My skutočne žijeme v úžasnom zemepisnom pásme, kde sú štyri ročné obdobia, je dostatok, nie sú tu vojny a my sme si na tento príjemný stav zvykli. Nehovorím to v zlom, vôbec nie, len to viem porovnať so zahraničím, pretože veľa cestujem… A zrazu v tomto zemepisnom pásme mieru, dostatku, pohody prišla pandémia, ktorá všetkým prevrátila život naruby. Ani sa poriadne neskončila, prišla hrozba vojny a s ňou súvisiaca energetická kríza. Zrazu sa na nás začala valiť negativita a práve tieto pocity mi determinovali tému prehliadky.

To, čo teraz poviem, je možno stupňom mojej vekovej zrelosti, ale ja sama som sa rozhodla, že nebudem riešiť v živote veci, ktoré neviem ovplyvniť. Samozrejme, podprahovo ich vnímam, napriek tomu sa nimi nedám prevalcovať a aj preto som mala potrebu hovoriť na svojej prehliadke s nádejou o tom, ako si môžeme cez rôzne druhy energií navodiť príjemný stav. Dôležité je zastaviť sa a vnímať ich.

Zdroj: Oliver Balog

Aké druhy energií máte konkrétne na mysli a ako ich môžeme načerpať?

Celú svoju poslednú prehliadku som začala vetou: „Život je jeden veľký zázrak a my sme jeho súčasťou.“ Hovorím o tom otvorene a aj na základe vlastných skúseností, pretože mi v priebehu krátkeho času zomrelo päť najbližších ľudí. Vtedy si človek uvedomí hodnotu a konečnosť života… Nechcem byť negatívna, ale čítala som krásnu knižočku od detského psychiatra Ivana Štúra Zázraky života a on v nej hovorí, že niektorí ľudia dospejú až stratou najbližšieho človeka. A je to asi tak. Život je krátky, ale my namiesto toho, aby sme si uvedomovali jeho dary, riešime zbytočnosti. Viem, o čom hovorím, aj ja som bola taká. Preto je dôležité zastaviť sa. Vnímať napríklad rozkvitnutie prírody. Spojiť sa s ňou. O tom hovorí veľa jogínov a robím to tak už aj ja. Každé ráno prebehnem bosá po záhrade a spojím sa so zemou. A je jedno, či sneží, prší alebo svieti slnko. V súvislosti s prírodou je dôležité aj dýchanie. Rodičia nás učili jesť príborom, pozdraviť sa, ale nenaučili nás dýchať. Kniha Dych mi zmenila život… Dôležité je aj vrátiť sa ku koreňom, k tradíciám. Nech je naša rodina akákoľvek, dala nám život a patríme k nej.

Tých energií je veľmi veľa. Samozrejme, láska. Podľa psychológov je stav zaľúbenia ako stav pod vplyvom narkotík, ale ten vyprchá približne po dvoch rokoch a potom by mala vo vzťahu nastúpiť energia priateľstva, úcty, porozumenia. Takisto energia príchodu detí na svet, energia priateľstva, do ktorej treba neustále investovať… A potom sú tu ešte energie hudby, tanca, ktoré nás dokážu preniesť do pozitívnych spomienok aj z minulosti. Na to, aby sme všetky tieto energie vnímali, sa musíme zastaviť a vnímať podnety okolo seba.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE

POZRITE, AKO TO VYZERÁ NA JEJ PREHLIADKE! FOTKY V GALÉRII
Diskusia