Lekárka, speváčka a astrologička Marcela Laiferová (77) bez okolkov hovorí, že je vo svojom živote šťastná. Ako k stavu permanentnej spokojnosti dospela, čoskoro naučí aj vás.

Dlho sme sa pre pandémiu nevideli. Čo máte okrem účesu nové?

To nie je nový účes, len som si dala vlasy trošku zostrihnúť.

Vyzeráte šik.

Ďakujem, vo všeobecnosti nosím tento druh účesu už veľmi dlho a som s ním spokojná. Ani takéto kratšie vlasy nie sú u mňa novinkou, len sme sa dlho nevideli. Pre pandémiu sme všetci žili vo svojich bublinách, ale ja na toto obdobie rada spomínam. Prežila som ho dosť úspešne, pretože som stihla natočiť dve cédečká – jedno vianočné a druhé šansónové na pamiatku pána režiséra Jozefa Bednárika (†65), s ktorým som spolupracovala tri a pol roka. A musím sa priznať, že som nebola vôbec chorá. Moje deti sa ponúkli, že mi jedlo a všetko potrebné budú nosiť pred dvere, aby som nemusela vôbec vychádzať von. Ale keď mi syn takto priniesol prvý nákup, z ktorého sa nedalo vôbec nič použiť, rozhodla som sa riešiť to vo vlastnej réžii. (Smiech.) A keď neskôr s celou rodinou ochoreli na kovid, zas ja som im nosila nákupy jedla k dverám.

Viem, že chystáte novú knihu, ktorá by mala obsahovať rôzne návody na to, ako byť šťastný. Prečo práve táto téma?

Moja prvá kniha Kľúč k šťastiu bola mimoriadne úspešná, preto ma z vydavateľstva poprosili, aby som vydala niečo na túto tému. Táto kniha bude obsahovať témy z oblasti psychológie a medicíny, pretože sa v nej venujem napríklad aj degeneratívnym chorobám, nervovým ochoreniam, ako je nevoľnosť, nespavosť a tak ďalej. Vyjde v apríli a túto tému šťastia a spokojnosti v živote som si opäť vybrala preto, lebo vidím, že na Slovensku je stále veľmi vypuklá.

Spomenuli ste nespavosť, ktorá sa považuje za chorobu 21. storočia.

Kedysi som striedavo žila na Slovensku a vo Švajčiarsku, kde ma raz prekvapila impozantná budova. Opýtala som sa svojich priateľov, čo je to za miesto. Povedali mi, že to je klinika pre tých, ktorí nemôžu spať. Zasmiala som sa, pretože spánok u nás v tom čase nebol vôbec problém. Ale špeciálne dnes je téma spánku veľmi rozšírená, pretože nespavosťou trpí mnoho ľudí. Spánok je pre náš organizmus dôležitý ako vzduch a voda, preto sa aj tejto problematike venujem. Nechcem však vystrašiť fanúšikov, ktorí by si chceli knihu kúpiť. Nie je písaná priveľmi odborne, skôr populárne, aby sa v nej každý človek, ktorý medicíne nerozumie, vedel orientovať a našiel tam odpovede na prípadné problémy, ktoré ho trápia. Verím, že sa bude ľuďom páčiť, už sa na ňu teším.

Bude teda obsahovať aj praktické rady, ako z konkrétneho problému von?

Áno, ľudia napríklad nevedia narábať so stresom, preto bude knižka obsahovať antistresový program a mnoho ďalších praktických návodov na to, aby si život skvalitnili.

A musím povedať, že som zabŕdla trošku aj do ezoteriky. Existuje napríklad zákon prírody, ktorý hovorí o tom, za akých okolností môže byť človek úspešný a prečo sa napríklad talentovanému v živote vôbec nedarí.

Prečo je to tak? Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia