Bolo to dávno. Prvý raz som si ho všimol, keď ho policajti niesli na rukách. Nie z lásky, ako si teraz on nosí prezidentku.

JURAJ RIZMAN bol vtedy pre niektorých nepohodlný aktivista Greenpeace. Nemá rád, keď sa o ňom aj dnes hovorí ako o občianskom aktivistovi. Niežeby sa nemal čím pochváliť, ale nepáči sa mu škatuľka, do ktorej ho niektorí zatvárajú. Už dávno nie je aktivista.

Čím si chcel byť, keď si bol malý?

Základnú školu som skončil s tým, že budem profesionálny športovec. Venoval som sa dráhovej cyklistike.

Kam sa ti podarilo dotiahnuť detské sny?

K pár diplomom a k maturite na vtedajšom osemročnom športovom gymnáziu. Veľmi skoro som však zistil, ako ľahko sa môžu rozplynúť detské sny a aká krutá dokáže byť realita života.

To znie pomerne vážne. Čo sa stalo?

Veľmi skoro, už počas strednej školy, sa lámalo, či sa dostanem medzi športovú špičku alebo nie. Vzhľadom na množstvo vecí som pochopil, že „profík“ zo mňa jednoducho nebude. V pätnástich či šestnástich rokoch sa mi teda rozplynul sen a musel som zásadne prehodnotiť, čo robiť ďalej. Bola to vtedy pre mňa tvrdá, ale veľmi dôležitá lekcia.

Dráhovým cyklistom si sa nestal. Čo sa ti nepodarilo, ale nedáš sa a raz to hádam zvládneš?

Milujem hory a prírodu. Už niekoľkokrát sme s priateľmi plánovali výstup na Gerlach, ale vždy nám do toho niečo prišlo. Raz počasie, inokedy práca či rodinné veci. Tejto výzvy sa však vzdať nechcem. Má to ešte jeden rozmer: existuje zoznam najvyšších vrchov slovenských pohorí a turistická výzva zdolať ich. Mám ich na konte už pomerne veľa, ale stále mi chýba ten úplne najvyšší. Verím, že sa naň raz dostanem.

Stála za to tvoja občianskoaktivistická minulosť?

Samozrejme. V Green peace som začínal ako dobrovoľník, keď som mal šestnásť rokov. Bol som rebel. Zaujala ma práve tá kombinácia ochrany prírody a občianskeho protestu. Tá akčnosť. To, čo sme nazývali ekológia v akcii. Bola to výborná škola. Postupne som začal riešiť komunikáciu organizácie, vzdelával som sa v environmentálnych veciach aj v politike, neskôr som začal riadil projekty a kampane, až som sa napokon stal riaditeľom. To všetko trvalo skoro štvrťstoročie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia